Polska Historia Śródziemia

Polska Historia Śródziemia

Polska Historia Śródziemia

Kochani temat trochę przedawniony, ale po ostatniej rozmowie z jednym z Middle-Earth Geeków (Łukasz Kazimierz Moryń) doszłam do pewnych przemyśleń. Uświadomił on mi jedną rzecz, na którą wstyd się przyznać nie wpadłam. Otóż jako 'rasowy’ Middle-Earth Geek wiele tematów jest dla mnie wręcz oczywistych. Ten sposób myślenia odbił się na tym, że wielu tematów na swojej stronie nie poruszyłam myśląc, że przecież każdy o tym wie. Łukasz Kazimierz Moryń uświadomił mi, że nie koniecznie. Dlatego zdecydowałam się poruszyć ten, choć już przedawniony, temat.

Otóż od 27 września 2022 dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka zaczęła wychodzić seria opowieści Tolkiena pod tytułem History of Middle-Earth. Serię tą przetłumaczono jako Historia Śródziemia. Natomiast często też tytuł ten zarówno w krajach anglojęzycznych jak i w Polsce skraca się do HOME.

Tłumaczenie tej serii książek będzie pierwszym polskim tłumaczeniem, jakie kiedykolwiek powstało.

Mała rada dla kolekcjonerów

Jeśli jesteś tym typem Middle-Earth Geeka, który kolekcjonuje dzieła Tolkiena warto rozważyć jeśli fundusze na to pozwalają rozpoczęcie kolekcjonowania już teraz. Jak na razie książki te są w znośnej cenie a jak wiadomo pierwsze wydania zawsze są najcenniejsze. Oczywiście wszyscy dobrze wiemy, że na przestrzeni lat rynek nas ucieszy kolejnymi odsłonami, ale to już nie będzie to samo co pierwsze wydanie. Więc tanim kosztem można uzbierać fajną kolekcję, która z biegiem lat nabierze na wartości, ale to tylko moja mała uwaga.

Czym jest Historia Śródziemia?

Historia Śródziemia (History of Middle-Earth) to seria książek napisana przez Tolkiena. Została ona wydana (w anglojęzycznej wersji) przez Atlantis-Rubicon na przestrzeni 1983-1996 co zawdzięczamy synowi J.R.R. Tolkiena Christopherowi. Korzystając z notatek pozostawionych przez swojego tatę Christopher Tolkien zredagował i wydał History of Middle-Earth (Historia Śródziemia) składającą się z 12 tomów.

Co zawiera w sobie Historia Śródziemia?

Historia Śródziemia to 12 tomów gdzie każdy z nich jest poświęcony jednemu tematowi. Tomy te zawierają w sobie notatki samego J.R.R. Tolkiena, uwagi, listy, wiersze, analizy i komentarze Christophera oraz obraz całego procesu powstawania Śródziemia w umyśle J.R.R. Tolkiena.

12 tomów Historii Śródziemia

  1. The Book of Lost Tales HOME 1-2 (Księga Zaginionych Opowieści 1 i 2 premiera 2022)
  2. The Lays of Beleriand HOME 3 (Ballady Beleriandu premiera 2023)
  3. The Shaping of Middle-earth HOME 4 (Kształtowanie Śródziemia premiera 2024)
  4. The Lost Road and Other Writings HOME 5 (tytuł nieznany premiera 2024)
  5. The Return of the Shadow HOME 6 (tytuł nieznany premiera 2024)
  6. The Treason of Isengard HOME 7 (tytuł nieznany premiera 2025)
  7. The War of the Ring HOME 8 (tytuł nieznany 2025)
  8. Sauron Defeated HOME 9 (tytuł nieznany 2025)
  9. Morghot’s Ring HOME 10 (tytuł nieznany 2026)
  10. The War of the Jewels HOME 11 (tytuł nieznany premiera 2026)
  11. The Peoples of Middle-earth HOME 12 (tytuł nieznany premiera 2026)

Daty premier są tak rozłożone jednak nie daje to pełnej gwarancji, że Zysk i S-ka się wyrobi na czas. Tak więc traktujcie je z przymrużeniem oka.

W kolejnych artykułach opiszę wam każdy z tych tomów z osobna. Jako, że jestem dumną posiadaczką całej serii nawet tych tomów, które nie są jeszcze opublikowane w języku polskim.

Artykuł ten dedykuje Łukaszowi Kazimierzowi Moryń jednemu z najaktywniejszych Middle-Earth Geeków. Łukaszu dziękuję ci za wszystkie twoje uwagi, którymi zawsze się ze mną dzielisz. Dzięki takim jak ty strona Middle-Earth Geek rozwija się z dnia na dzień!


Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

One thought on “Polska Historia Śródziemia

  1. Anna Eldameldor

    Brakuje ci czegoś w tym artykule? Jest jakaś informacja, którą pominęłam? Jest jakiś wątek, o którym chciałbyś przeczytać? Koniecznie napisz to w komentarzu i przyczyń się do rozwoju strony i ulepszania artykułów! Każdy komentarz zostanie wzięty pod uwagę a artykuł zostanie zaktualizowany i wzbogacony o interesujące cię informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »
Social media & sharing icons powered UltimatelySocial
error

Spodobało ci się? Polub mnie na Facebook