Dlaczego Pierścienie, a nie miecze, kamienie i inne artefakty?

Dlaczego Pierścienie, a nie miecze, kamienie i inne artefakty?

Dlaczego Pierścienie, a nie miecze, kamienie i inne artefakty?

Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie dlaczego J.R.R. Tolkien, tworząc swój magiczny świat zdecydował się na to aby, to właśnie Pierścienie były jednym z głównych tematów jego uniwersum.

W fantastyce mamy tyle możliwości magiczne miecze, kamienie, młoty, lustra. Dlaczego J.R.R. Tolkien zdecydował się na pierścienie?

Mitologia i Historia

Jak wiadomo w większości przypadków tworząc swoje Uniwersum J.R.R. Tolkien inspirował się mitologią i historią. Tutaj też nie ma wyjątku. Pierścienie od zawsze były zakorzenione w mitologii i kulturze wszystkich narodów. Były one wyznacznikiem pozycji w społeczeństwie i symbolizowały przynależność tak jak np. Pierścienie z herbami rodu, z którego ktoś się wywodził czy słynny pierścień papieski. Pierścienie też były okrągłe co odnosi się do nieskończoności.

Wiara w nadprzyrodzoną moc pierścieni towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Opowieści o takich pierścieniach można odnaleźć w mitach i literaturze ludowej narodów całego świata. Co więcej, wiara w nadprzyrodzone pierścienie nie ogranicza się do legend i baśni, jest w dużej mierze częścią samej historii.

Podobnie w Tolkienowskim Śródziemiu w Drugiej i Trzeciej Erze pierścienie są w dużej mierze zdeterminowane walką o posiadanie Pierścieni Władzy wykutych przez Gwaith-i-Mírdaina, „elfich kowali” z Eregionu, a przede wszystkim Jedynego Pierścienia, wykutego przez Saurona w ogniu Góry Przeznaczenia. Jednak poza pojęciami filozoficznymi najsilniejsze powiązania między legendami biblijnymi a opowieściami Tolkiena wiążą się z wiarą w moc pierścieni.

W czasach biblijnych wszystkie królestwa i narody od dawna akceptowały tradycję pierścienia jako symbolu władzy monarchy. Pierścienie królewskie nie tylko oznaczały go jako monarchę, ale można było powiedzieć, że pierścień sam w sobie posiadał moc. Często pod nieobecność króla pierścień lub pieczęć pierścienia mogły służyć do sprawowania pełnej władzy władcy. W ten sposób król mógł wydać proklamację dotyczącą wszystkich swoich ziem lub przekazać władzę swoim sługom i poddanym.

Jak powstały Pierścienie Władzy?

Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj zawsze brzmi tak samo. Zaczęło się od Saurona blah, blah, blah. Mamy już tę paplaninę za sobą więc przejdźmy do prawdziwego początku. No bo przecież tak naprawdę wszystko zaczęło się nie od Saurona tylko od Tolkiena!

W 12 tomie Historii Śródziemia Christopher Tolkien spadkobierca dorobku literackiego J.R.R. Tolkiena, który latami studiował prace swojego ojca podzielił się z nami ciekawym wnioskiem. Okazuje się, że historia o Pierścieniach Władzy wcale nie była jakimś genialnym pomysłem tylko jak sam Christopher Tolkien powiedział…

Jakoś tak samo wyszło od słowa do słowa…

Z wczesnych notatek i brudnopisowej wersji Władcy Pierścieni Christopher Tolkien wywnioskował, że J.R.R. Tolkien uznawał pierścień Bilba i postać Czarnoksiężnika za dwa niedokończone wątki z Hobbita najlepiej nadające się do kontynuacji. Najbardziej oczywistym sposobem ich połączenia było uczynienie Saurona dawcą pierścieni — była to zwyczajowa rola władcy w tradycji, złowrogi wydźwięk w Lay of Leithian, opowieści napisanej w 1928 roku, przed zaangażowaniem się J.R.R. Tolkiena w pracy w Lydney.

Jak to opisał Christopher Tolkien…

Historia Pierścienia Saurona — jego zaginięcia, odnalezienia przez Golluma, przywłaszczenia przez Bilba i klątwy Golluma — wyrosła w wyniku mozolnego procesu składania poszczególnych motywów w całość, wyłącznie na użytek fabularny. Najprawdopodobniej mój ojciec sam nie spodziewał się, że będzie to główny temat całości.

Jak więc widać wątek Pierścieni nie był niczym nowym a zaczerpniętym z historii i mitologi wątkiem nie można jednak ując J.R.R. Tolkienowi faktu, że świetnie wykorzystał znajomość historii i mitologi do stworzenia swojego własnego uniwersum. To właśnie na podstawie tejże historii i mitologi J.R.R. Tolkien uznał, że to właśnie Pierścienie Władzy będą idealnym tematem przewodnim dla Władcy Pierścieni, gdyż łączą w sobie wszystko, co odzwierciedla wizję Uniwersum J.R.R. Tolkiena, czyli władzę, nieskończoność, potęgę i przynależność do jednostki czy to tej dobrej i szlachetnej, czy tej złej i niemoralnej.


Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

One thought on “Dlaczego Pierścienie, a nie miecze, kamienie i inne artefakty?

  1. Anna Eldameldor

    Brakuje ci czegoś w tym artykule? Jest jakaś informacja, którą pominęłam? Jest jakiś wątek, o którym chciałbyś przeczytać? Koniecznie napisz to w komentarzu i przyczyń się do rozwoju strony i ulepszania artykułów! Każdy komentarz zostanie wzięty pod uwagę a artykuł zostanie zaktualizowany i wzbogacony o interesujące cię informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »
Social media & sharing icons powered UltimatelySocial
error

Spodobało ci się? Polub mnie na Facebook