Kinematografia,  Serial

Pierścienie Władzy nie daj się zwieść — Odc.1 Elfowie cz.2 i 3

Pierścienie Władzy nie daj się zwieść — Odc.1 Elfowie cz.2 i 3 — Kontynuujemy analizę serialu Amazona. Gdy zapytałam jaką formę wpisów wolicie chronologiczną czy tematyczną, większość z was odpowiedziała, że tematyczną. Dlatego dzisiaj omówimy kolejny wątek dotyczący Elfów z pierwszego odcinka.

Przeczytaj, zanim zaczniemy…

Będę o tym przypominać w każdym wpisie…

Amazon, chociaż w dużym stopniu opowiada o wydarzeniach Drugiej Ery, to ma on jedynie prawa do Władcy Pierścieni. Dlatego nieuczciwe według mnie jest krytykowanie Amazona za to, że zrobili coś tak, chociaż w innych książkach jest to przedstawione zupełnie inaczej.

Takim wytykaniem błędów już zajęły się inne strony/osoby, które krytykują serial porównując to, co pokazał serial z informacjami ze źródeł takich jak np. The Nature of Middle Earth czy The History of Middle-Earth. Chociaż nie jestem fanką tego serialu, to potępiam taką nieuzasadnioną krytykę. Nie, żebym ich broniła, ale logiczne wydaje się to, że gdyby Amazon miał prawa do np. The Nature of Middle-Earth to by miał obszerniejszą bazę danych, z których mógłby czerpać i by nie musiał tyle dodawać od siebie.

Dlatego moja analiza ograniczy się jedynie do porównań serialu do jednego źródła — Władcy Pierścieni. Nie znoszę tego serialu, ale grajmy uczciwie. Amazon miał Władce Pierścieni i z tego musiał sklecić serial. Nie możemy go obwiniać za to, że zrobił kiepską sałatkę, skoro miał dostęp tylko do jednego składnika. Możemy go obwiniać za to, że sałatkę zdecydował się zrobić, mając tylko jeden składnik, ale to już inna bajka.

Posłużymy się dwoma kolorami. Pierwszy to czarny, który będzie użyty do wyróżnienia tekstu z serialu. Jednocześnie na czarno będzie oznaczone wszystko to, czego nie znajdziemy w książce Władca Pierścieni. Natomiast drugi zielony będzie wyróżniał informacje, jakie podał nam J.R.R. Tolkien we Władcy Pierścieni.

No to zaczynamy!

Ostatnio skończyliśmy na tym, jak kompania Galadrieli decyduje się zawrócić, a ona postanawia dalej iść sama na północ. Po tej scenie mamy wątek o Harfootach poprosiliście mnie o to, żeby serial analizować tematycznie, dlatego my od razu przeskoczymy do kolejnego wątku o Elfach a o Harfootach napisze kiedy indziej.

00:23:05

Drugi wątek o Elfach w serialu zaczyna się od sceny, gdy widzimy Elronda siedzącego na drzewie i piszącego jakąś przemowę. Z dopiski Amazona dowiadujemy się, że miejsce akcji to Lindon. Po chwili do Elronda zwraca się Elfka mówiąca:

Orędowniku Elrondzie wreszcie.

Motyw pisanej przez Elronda przemowy nie jest przypadkowy. W drugim rozdziale (Narada u Elronda) możemy przeczytać o tym, że Elrond był Heroldem Gil-Galada tak więc takie rzeczy, jak pisanie przemów należały do jego obowiązków.

Na co on jej odpowiada:

Można by pomyśleć, że usiłowałem się ukryć. Jakie wieści?

Elfka:

Rada zawiadamia z przykrością, że nie możesz wziąć udziału w najbliższym zebraniu, tylko przywódcy.

Tutaj dla początkujących Middle-Earth Geeków sprostuję jedną rzecz. Elrond najbardziej kojarzy się wszystkim z Rivendell i słynną naradą w sprawie pierścienia. Tutaj jednak wątki rozgrywają się nie w Rivendell tylko w Lindon i słyszymy, że Elrond nie może wsiąść udziału w 'jakiejś; radzie. Wydaje mi się, że warto tutaj sprostować, iż nie jest to zniekształcenie wydarzeń a jedynie wydarzenia, które miały miejsce, w czasach gdy Elrond był heroldem Gil-Galada, czyli na długo przed tym, zanim zaczął on urzędować w Rivendell.

Elrond:

Coś jeszcze?

Elfka:

Tak przybyła twoja przyjaciółka.

Elrond:

Już tu jest? Dlaczego nie mówiłaś od razu?

Tutaj widzimy postać Elronda. J.R.R. Tolkien dojść szczegółowo skupia się na jego wyglądzie zewnętrznym. Wiadomo, że był on bardzo dostojnym półelfem o szlachetnych rysach twarzy a tutaj kilka cytatów opisujących jego wygląd zewnętrzny:

Oblicze Elronda nie miało wieku, nie było ani stare, ani młode, chociaż wypisana była na nim pamięć wielu radości i wielu trosk. Na włosach, ciemnych jak cienie o zmierzchu, błyszczała srebrna przepaska; w oczach, szarych jak pogodny wieczór, świecił blask, jak gdyby światło gwiazd. Zdawał się czcigodny jak król w majestacie wielu lat panowania, ale zarazem krzepki jak i zahartowany wojownik w pełni sił.

Elrond miał na ramionach szary płaszcz, a na czole gwiazdę, w ręku zaś srebrną harfę, a na palcu złoty pierścień z ogromnym błękitnym kamieniem — pierścień Vilya.

Jak widać Elrond posiada szpiczaste uszy co sugeruje, że był on elfem. Rzeczywiście posiadał on elfickie korzenie jednak oficjalnie był uznawany za półelfa. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych motywów w serialu Amazona są krótkowłosi Elfowie. Gdyby kierować się innymi źródłami takimi jak np. The Nature of Middle-Earth to 'oburzenie’ jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak jak już wcześniej wspomniałam, głównym zamysłem tej serii jest uczciwa analiza. Dlatego nie oszukujmy się. Prawda jest taka, że w całej książce nie pada ani jedno zdanie sugerujące, że wszyscy Elfowie byli długowłosi. Chociaż nie podoba mi się wizerunek krótkowłosych Elfów, to szczerze mówiąc, skoro J.R.R. Tolkien nie wspomina o tym we Władcy Pierścieni, trzeba przyznać, że Amazon wprowadzając taką wizje Elfów, wcale nie przekłamał faktów, a jedynie dodał coś od siebie.

Czy Amazon dobrze odzwierciedlił postać Elronda jak uważacie?

Pierścienie Władzy

00:24:08

Naszym oczom ukazuje się kraina, którą Amazon podpisał jako Lindon Stolica Elfów Wysokiego Rodu. Widzimy Galadriele, z którą wita się Elrond więc to o niej była mowa, gdy ta wcześniej nieznana Elfka powiedziała Elrondowi, że jego przyjaciółka przybyła.

We Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkien raczej nie rozpisuje się o tej krainie. Chociaż losy Galadrieli i Elronda dojść często się ze sobą przeplatają w książce, to nie ma w niej nic, co sugerowało, że Elrond i Galadriela byli z sobą aż tak blisko by móc ich nazwać przyjaciółmi.

Pierścienie Władzy

00:24:36

Po tym, jak Elrond przywitał się bardzo serdecznie z Galadrielą ich spojrzenia skierowały się na płótno przedstawiające malowidło statku. Wtedy to Elrond mówi:

Mawiają, że przekraczając morze słyszysz pieśń zakrzewioną w naszej pamięci i zanurzasz się w upajającym świetle, jakiego nie sposób doświadczyć w całym Śródziemiu.

Galadriela odpowiada:

Gdy byłam dzieckiem nie znałam innych odczuć.

Na to Elrond:

A teraz jesteś dowódczynią północnych Armii wojowniczką z Pustkowi.

Galadriela zwierza się Elrondowi, że podczas swojej wyprawy została opuszczona przez swoją armię. Zaciekawiony Elrond prosi, żeby mu wszystko opowiedziała. Galadriela pokazuje Elrondowi znak Saurona mówiąc:

Ten znak dowodzi, że Sauron uciekł i nadal czyha. Nie wiemy tylko gdzie. Zamierzam poprosić króla o nową kompanię.

00:25:28

Elrond stara się uciąć rozmowę sugerując, że dopiero przybyła i może lepiej odłożyć te rozmowy na później. Galadriela jednak nie odpuszcza i mówi do Elronda, że domaga się narady z królem. Na to Elrond mówi:

Wyraziłaś się jasno dlatego ja też to zrobię. Twoja kompania nie sprzeciwiła się twojej woli. To ty sprzeciwiłaś się woli najwyższego króla odmawiając przestrzegania nałożonych ograniczeń. W akcie wspaniałomyślności król postanowił uczcić twe osiągnięcia, zamiast rozpamiętywać twoją bezczelność. Ale jeśli znów wystawisz jego cierpliwość na próbę może okazać się mniej podatny.

00:26:38

Galadriela wydaje się być niewzruszona słowami Elronda i pyta go ponownie czy zaaranżuje audiencję u króla. Elrond odpowiada:

Jeśli po ceremonii będziesz tego nadal chciała spełnię twoje życzenie.

Na tych słowach kończy się drugi wątek o Elfach i zaczyna kolejny o Harfootach. Jak widać drugi wątek o Elfach jest bardzo krótki dlatego w tym wpisie opiszę również trzeci wątek.

Galadriela pytająca Elronda o audiencje u króla jest jak najbardziej zrozumiałe. Jak już wcześniej wspomniałam Elrond był Heroldem Gil-Galada w rezultacie to on był odpowiedzialny za aranżowanie takich spotkań.

Odnośnie do Gil-Galada i Lindon to Tolkien nie poświęca zbyt dużo czasu na przedstawienie ani postaci Gil-Galada ani opisanie Lindonu. Jednak w rozdziale 'Ostrze w ciemności’ gdy Merry pyta Obieżyświata kim był Gil-Galad nagle odzywa się Sam recytując krótki wierszyk:

Gil-Galad królem elfów był: Smutny śpiewają o nim rym — Ostatni to, co wolny kraj W swej władzy aż po Góry miał. Przy włóczni ostrej — długi miecz; Z dala widziano lśniący hełm; Niebiańskich pól gwieździsty siew Na lustrze tarczy jarzył się. Lecz dawno już odjechał stąd I nie wie nikt, gdzie znalazł dom, Bo gwiazda jego padła w mrok Mordoru, tam, gdzie cienie są.

Pierścienie Władzy

00:29:33

W trzecim wątku wracamy do Lindon widzimy ceremonię, o której wcześniej wspomniał Elrond. Gil-Galad król Lindonu nagradza Elfów za ich osiągnięcia symbolicznie nakładając na ich głowę coś na wzór wieńca laurowego. Do nagradzanych Elfów należy między innymi Thondir, Rian i Galadriel. Całą uroczystość wzbogaca mowa Gil-Galada o wielkich osiągnięciach Elfów, pokonaniu Morghota i zapanowaniu pokoju na świecie.

Jak już wcześniej wspomniałam Elfowie, rzeczywiście mieli w swojej historii taki okres, gdzie szczerze uwierzyli w to, że zło naprawdę zostało pokonane. Natomiast o postaciach takich jak Thondir i Rian książka nie wspomina słowem.

Pierścienie Władzy

00:30:50

Z wszystkich nagrodzonych Elfów tylko Galadriela nawiązuje dwuznaczny kontakt wzrokowy z Gil-galadem. W tej scenie widać, że Galadriela ma wątpliwości co do przyjęcia daru Gil-Galada. Widać też, że sam Gil-Galad nie ufa za bardzo Galadrieli i ma obawy przed tym czy ta się zaraz nie zbuntuje i kolokwialnie mówiąc czegoś nie odwali. Wiele mówi to o jej temperamencie. Ostatecznie jednak Galadriela ukłania się i Gil-Galad nakłada jej na głowę wianek.

Tak jak w poprzednim wątku były małe wątpliwości co do tego ilu towarzyszy miała Galadriela podczas swojej wyprawy, tak tutaj chyba się to wyjaśnia. W poprzednim wątku były sceny sugerujące, że oddział Galadrieli liczy czasem siedmiu czasem ośmiu Elfów. Tutaj ostatecznie nagradzanych Elfów jest ośmiu więc najprawdopodobniej kompania Galadrieli jednak liczyła ośmiu, a nie siedmiu towarzyszy.

J.R.R. Tolkien we Władcy Pierścieni nie opisuje relacji Galadrieli i Gil-Galada.

00:30:55

Gil-Galad mówi:

W dowód naszego uznania ci bohaterowie zostaną uhonorowani jak nigdy dotąd w naszej tradycji. Poprowadzimy ich do Szarej Przystani skąd popłyną za morze, aby spędzić wieczność w błogosławionym królestwie na dalekim zachodzie w nieśmiertelnych krajach Valinoru. Wreszcie powrócą do domu.

W rozdziale 'Wiele pożegnań’ Rzeczywiście można znaleźć potwierdzenie na powyższe słowa. Valinor znajdował się za morzem na zachodzie. Odpływało się do niego z Szarej Przystani, a ponieważ było to błogosławione królestwo, tylko nieliczni dostępowali tego zaszczytu.

00:31:45

Wszyscy wydają się być uradowani takim wyróżnieniem jedynie Galadriela wysyła rozpaczliwe spojrzenie w stronę Elronda.

00:32:27

Kolejno widzimy pokaz fajerwerek, który zapewne jest kontynuacją uroczystości. W kolejnej scenie widzimy Galadrielę stojącą naprzeciwko drzewa, w którym została wyryta postać jej brata. Podchodzi do niej Elrond. Zaczynają rozmowę. Nie ma sensu tutaj cytować całego dialogu, bo tak naprawdę niewiele on wprowadza do serialu. Uogólniając Galadriela żali się Elrondowi, że to całe wyróżnienie Gil-Galada nie ma dla niej większego znaczenia. Elrond usiłuje ją przekonać, że to ogromne wyróżnienie, na które w pełni sobie zasłużyła. Galadriela jak to Amazonowa Galadriela wogóle nie słucha co do niej się mówi i użala się nad sobą. Galadriela zdradza Elrondowi, że zdecydowała, że nie przyjmie daru Gil-Galada i zamierza kontynuować poszukiwanie Saurona.

Tak jak już wspomniałam we wcześniejszym wpisie (Pierścienie Władzy nie daj się zwieść — Odc.1 Elfowie cz.1) postać Galadrieli pod względem charakteru to chyba najbardziej przekłamana postać w całej serii. Jej irracjonalne zachowanie nijak ma się do tego jak charakter Galadrieli opisywał J.R.R. Tolkien. We władcy pierścieni J.R.R. Tolkien opisuje Galadrielę jako postać poważną, empatyczną i oszczędną w słowach. Jest ona żądna władzy, jednak mimo tego pragnienia potrafi nad tym zapanować. Tolkien ani słowem nie wspomina o tym, aby Galadriela miała jakieś problemy emocjonalne. Nie wiedzieć, dlaczego Amazon przedstawia Galadrielę jak typową stereotypową kobietę przed okresem z syndromem drugiego dziecka.

00:33:49

Elrond nie mając żadnych argumentów mówi:

Twoja tajemnicza pieczęć. Wspomniałem o niej najwyższemu królowi.

Oburzona Galadriela pyta, dlaczego na to Elrond:

Bo nie oznacza, że jesteś bliżej odnalezienia Saurona to koniec zło odeszło.

Galadriela:

Dlaczego nie odeszło stąd?

Mówiąc to kładzie rękę na swym sercu.

Elrond:

Po tym co przeszłaś masz prawo czuć się rozdarta.

Galadriela:

Rozdarta? Jestem rada, że nie doświadczyłeś tak wielkiego zła, ale nie widziałeś tego co ja.

Elrond odpowiada, że widział wiele, zła oczywiście Galadriel nie odpuszcza, bo jak widać w serialu Amazona lubi się ona użalać nad sobą więc oczywiście to ona musi być tą, która widziała więcej zła. Jak już skończyli się licytować na to kto ma gorzej Galadriela mówi:

Zło nie śpi Elrondzie ono wyczekuje, a gdy tylko pozwolimy sobie na spokój ducha oślepi nas.

Jak widać Galadriela jest jedyną postacią w całym serialu, która wierzy w to, że zło nie zostało jeszcze w pełni pokonane. Elrond również wątpi w słowa Galadrieli, ale próbując ją przekonać, żeby odpuściła wjeżdża jej trochę na sumienie mówiąc:

Załóżmy, że twoje obawy są uzasadnione a wróg rzeczywiście na nas czyha. Naprawdę sądzisz, że odnalezienie go cię zadowoli, że krew kolejnego Orka na twoim mieczu zapewni ci spokój?

Czy poprowadzisz więcej Elfów na śmierć w odległych krainach? Ile nowych posągów wzniesiesz, zanim wmówisz sobie, że zrobiłaś wystarczająco dużo? Jeszcze nikt nie odmówił podróży. Kolejna szansa może nie nadejść. Pozostaniesz tu odrzucona, zatruwana mrocznymi szeptami i marzeniami.

W rozdziale Narada u Elronda możemy przeczytać o tym, że kiedyś rzeczywiście były takie czasu kiedy to elfowie naprawdę uwierzyli w to, że zło zostało pokonane. Niestety bardzo się wtedy pomylili.

00:35:22

Galadriela na te słowa trochę łagodnieje, ale usiłuje objąć taktykę Elronda i chce mu wjechać na sumienie słowami:

Sądzisz, że lepszy los czeka mnie na zachodzie? Gdzie pieśni drwiłyby z dźwięków boju rozbrzmiewając w mych uszach? Twierdzisz, że zwyciężyłam nad wszelkimi okropnościami Śródziemia, a jednak pozwoliłbyś na to by żyły we mnie? Abym zabrała je ze sobą nieśmiertelne, niezmienne i niezłomne do krainy wiecznej wiosny?

Niestety jednak szantaż emocjonalny Galadrieli okazuje się mniej skuteczny niż ten Elronda. Elrond zostaje przy swoim (skutecznie) namawiając Galadrielę, aby odłożyła miecz i odpłynęła do Valinoru. Jednocześnie zapewnia ją, że jeśli zło znów się pojawi on nie spocznie, póki go nie poskromi. Na to gdy Elrond prosi Galadrielę by ta odłożyła miecz ta pyta kim by była bez niego. To chyba moja ulubiona scena z całego pierwszego odcinka. Gdyby nie brać pod uwagę jej zgodności z oryginałem to według mnie fajnie ukazuje ona jakie problemy emocjonalne ma Galadriela i jak potężny wpływ miał na nią Elrond.

W dodatku do Władcy Pierścieni a dokładnie we fragmencie historii Aragorna i Arwen możemy przeczytać, że Elrond miał oczy otwarte i czytał w sercach ludzkich oraz potrafił wyczytać z oczu wszelkie bolączki duszy. Jego zrozumienie dla Galadrieli i swego rodzaju pobłażliwość wydaje się więc całkiem logiczna. Ponadto, gdy Tolkien opisuje dzień, w którym Drużyna Pierścienia wyruszyła w swoją podróż Elrond przemawia do towarzyszy Froda. W swojej krótkiej przemowie mówi o tym, że każdy z nich ma pełne prawo do wycofania się z podjętej decyzji w każdej chwili. Ukazuje to, jak bardzo empatyczną postacią był Elrond. W serialu widać jak tą empatią Elrond obdarza Galadrielę.

———-Nowy Projekt———- 
www.tolkienologia.com

Podoba ci się to, co robię i chciałbyś mnie jakoś wesprzeć? Możesz to zrobić na trzy sposoby: skomentuj, polub, przekaż darowiznę. Pamiętaj każdy komentarz i polubienie to motywacja do dalszej pracy i dowód na to, że to, co robię ma sens. Natomiast darowizna to więcej czasu, który mogę poświęcić na pisanie dla was coraz to lepszego contentu.

Pozdrawiam, Anna Eldameldor Mokos https://middleearthgeek.com/

Pierścienie Władzy
Pierścienie Władzy
Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna Eldameldor Mokos

Pierścienie Władzy Pierścienie Władzy Pierścienie Władzy Pierścienie Władzy Pierścienie Władzy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *