Tolkienologia

Tolkienologia Tolkieniści i Tolkienolożki — Wyjaśnijmy sobie coś

Tolkienologia (Eng. Tolkienology) to pojęcie mało znane i zazwyczaj bardzo negatywnie kojarzone. Gdy słyszymy Tolkienologia słusznie od razu na myśl przychodzi nam J.R.R. Tolkien. Niestety jednak gdy słyszymy J.R.R. Tolkien od razu na myśl przychodzi nam Peter Jackson, przez co Tolkienologia automatycznie (dla niewtajemniczonych) jest kojarzona jako zabawa dla bandy przebierańców w elfickich zbrojach. (Oczywiście nie ukrywajmy, że i takie zabawy mamy).

Zanim jednak przejdziemy do meritum jeszcze tylko podkreślę, że wpis ten nie ma na celu w żaden sposób obrazić ani ekranizacji, ani samego Petera Jacksona, któremu składam najwyższe wyrazy szacunku i uznania. Wręcz przeciwnie jest to wspaniały reżyser, który swoimi epickimi ekranizacjami dla wielu osób był pierwszym krokiem do odkrycia magicznego świata J.R.R. Tolkiena.

Tolkienologia

Wyjaśnijmy może na początek czym jest Tolkienologia. J.R.R. Tolkien, tworząc swój świat inspirował się otaczającym go światem w rezultacie w jego twórczości znajdziemy nie tylko wątki wysnute z jego wyobraźni. Twórczość J.R.R. Tolkiena zawiera w sobie wartości moralne, miejsca, postacie, wydarzenia i dużo, dużo więcej rzeczy, które mają swoje odniesienie w rzeczywistym świecie. I tym właśnie zajmuje się Tolkienologia zbadaniem i analizą tych odniesień, a ponieważ J.R.R. Tolkien nie tylko miał bujną wyobraźnię, ale i potężną wiedzę każdy w Tolkienologii znajdzie coś dla siebie. Wydaje mi się, że najkrócej definiując Tolkienologię można by powiedzieć, że jest to…

”Studium zajmujące się badaniem i dogłębną analizą twórczości J.R.R. Tolkiena wykrywające i wyjaśniające rolę nauki oraz duchowości w jego dziełach. Tolkienologia jest ściśle powiązana z dziedzinami nauki takimi jak: filologia, lingwistyka, astronomia, teologia, filozofia.”

Zobacz > Collins Dictionary Tolkienology Definition

Oczywiście to tylko część dziedzin nauki, jakie obejmuje Tolkienologia. Ważną rolę odgrywają również takie dziedziny nauki jak metafizyka, mitologia, biologia, geografia. No i oczywiście sztuka w każdej postaci zaczynając od malarstwa aż po opere.

Tolkienologia i jej fenomen

Nauka i duchowość dwie skrajności tak subtelnie przeplatające się w twórczości J.R.R. Tolkiena czynią Tolkienologię tak wyjątkową. Dlaczego? Bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Filolog w świecie J.R.R. Tolkiena zainteresuje się wymyślonymi przez niego językami. Astronom z pewnością nie przejdzie obojętnie obok tematu gwiazd, który J.R.R. Tolkien tak szczegółowo opisuje. Natomiast Teolog w twórczości J.R.R. Tolkiena zawsze wyłapie wartości moralne i odniesienia do religii, jakie J.R.R. Tolkien wplótł w swoją twórczość.

Czy Tolkienologia to tzw. Gównopraca?

Ostatnio rozmawiałam o Tolkienologii z moim znajomym, który, chociaż nie jest w temacie to bardzo go interesuje to pojęcie. Korzystając z okazji pozdrawiam Marku. Gdy usiłowałam mu wyjaśnić czym właściwie się zajmuję zboczyliśmy na temat gównopracy. Gównopraca to pojęcie, które stworzył David Graeber publikując książkę o tym samym tytule. Czy Tolkienologia to gównopraca? Hmmm zapewne ilu ludzi tyle odpowiedzi są tacy, którzy powiedzą, że tak i tacy co powiedzą nie. Jak to wygląda z perspektywy Tolkienolożki?

Oczywiście, że nie. David Graeber w swojej książce przedstawia nam prosty sposób, aby zidentyfikować czy wykonujesz gównopracę. Kluczem jest zadanie sobie jednego pytania:

Czy myślisz, że twoja praca ma znaczenie?

Jeśli odpowiedziałeś sobie nie lub potrzebowałeś więcej niż minutę, by odpowiedzieć tak, możesz być pewien, że wykonujesz gównopracę. Gównopraca jest wtedy kiedy wątpimy w sens wykonywanej pracy a czy znajdzie się tutaj jakiś/jakaś Tolkienista/Tolkienolożka który/która ma jakiekolwiek wątpliwości?

Tolkieniści i Tolkienolożki

Prawda jest taka, że większość Tolkienistów i Tolkienolożek po prostu kieruje się swoim Tolkniętym serduszkiem. Nie ma tutaj perspektywy zbicia fortuny przynajmniej nie na początku swojej kariery jeśli można to tak nazwać. Jedno jednak nie podlega dyskusji. Każdy Tolkienista/Tolkienolożka widzi w tym sens, a nawet powiem więcej my widzimy w tym swoją misję, by uczynić świat lepszym.

Uczynić świat lepszym gadając o Tolkienie? Brzmi irracjonalnie, ale my naprawdę wierzymy, że to możliwe szczególnie w dzisiejszych czasach gdy książki odchodzą w zapomnienie. J.R.R. Tolkien miał ogromny wpływ na mój rozwój duchowy, kręgosłup moralny i oczywiście poszerzanie horyzontów. Zapewne gdyby nie zafascynowanie twórczością J.R.R. Tolkiena teraz nie wiedziałabym wielu rzeczy z przeróżnych dziedzin nauki. Gdyby nie piękna historia o przebudzeniu Quendi zapewne nigdy bym nie sięgnęła po wspaniałą książkę Ian Ridpath — The Illustrated Encyclopedia of Astronomy and Space. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, ale chyba już dotarłam do sedna. Bardzo się cieszę, że mogę tę całą wiedzę 'podawać dalej’ i tak widzę w tym sens. The End.

———-Nowy Projekt———- 
www.tolkienologia.com

Podoba ci się to, co robię i chciałbyś mnie jakoś wesprzeć? Możesz to zrobić na trzy sposoby: skomentuj, polub, przekaż darowiznę. Pamiętaj każdy komentarz i polubienie to motywacja do dalszej pracy i dowód na to, że to, co robię ma sens. Natomiast darowizna to więcej czasu, który mogę poświęcić na pisanie dla was coraz to lepszego contentu.

Pozdrawiam, Anna Eldameldor Mokos https://middleearthgeek.com/ Facebook

Tolkienologia
Tolkienologia
Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna Eldameldor Mokos

Jeden komentarz

 • طراحی وب سایتهای شرکتی و فروشگاهی

  First off I want to say wonderful blog! I had a quick question which I’d
  like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center
  yourself and clear your head before writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out
  there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  usually lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Kudos!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *