Literatura,  Początki

Książki Okołotolkienowskie — Czym są?

John Ronald Reuel Tolkien, tworząc swoje Legendarium nieodwracalnie podbił serca swoich czytelników. Wśród tych czytelników takich jak ty i ja znaleźli się również przedstawiciele przeróżnych dziedzin nauki oraz sztuki. Astrolodzy, geografowie, malarze, muzycy każdy z nich odnalazł w tym przepięknym świecie coś dla siebie. J.R.R. Tolkien i świat przez niego stworzony stał się dla nich inspiracją do przedstawienia tego fascynującego świata swoimi oczami. I właśnie w tak magiczny sposób powstały Książki Okołotolkienowskie. Książki Okołotolkienowskie, czyli książki napisane przez innych autorów jednak w dalszym ciągu nawiązujące do świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena jednocześnie niebędące plagiatem dzieł J.R.R. Tolkiena przypominające bardziej dogłębną analizę niż fikcję.

Książki Okołotolkienowskie

Czym są?

Czym więc są Książki Okołotolkienowskie? Książki Okołotolkienowskie na tę chwilę to zbiór wręcz można powiedzieć 'niezliczonej’ ilości książek. Nie ma żadnych wytycznych co do tego, o czym Książka Okołotolkienowska powinna być w rezultacie autorzy przedstawili nam to, co ich najbardziej zainspirowało. Dzięki temu możemy cieszyć się najróżniejszymi książkami skupiającymi się na przeróżnych aspektach tego magicznego świata poczynając od solidnych faktów i analiz aż po Hobbickie książki kulinarne.

Ponadto J.R.R. Tolkien pozostawił po sobie mnóstwo notatek i tak jak już przekonaliśmy się na przykładzie Silmarillionu istnieje możliwość, że zaskoczy on nas jeszcze nie jedną pośmiertną premierą, która będzie zapewne kolejną inspiracją do kolejnej Książki Okołotolkienowskiej. Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco informowany o najnowszych premierach pojawiających się książek polub Middle-Earth Geek na Facebook.

Jak je zrozumieć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy książki Okołotolkienowskie interpretuje na swój własny sposób jest jednak jedna żelazna zasada. Czytając książki okołotolkienowskie musisz pamiętać o tym, że to nie Tolkien je napisał jest to jedynie interpretacja i wnioski drugiego człowieka. Czasem są one podparte konkretnymi argumentami a czasem to po prostu pierdzielenie o dupie maryny zachowaj więc obiektywizm i nie traktuj ich zbyt dosłownie.

Jak czytać?

Książki Okołotolkienowskie to książki, które można czytać w dowolnej kolejności. Nie ma też żadnych zobowiązań takich jak w przypadku Legendarium Tolkiena na zasadzie jak przeczytałeś to, to musisz przeczytać jeszcze to. Tak więc mamy tutaj pełną swobodę działania.

Jak czytać książki okołotolkienowskie jednocześnie nie sabotując dorobku J.R.R. Tolkiena?

Książki okołotolkienowskie mają to do siebie, że nie są napisane przez J.R.R. Tolkiena, a to już spory problem. Czytając taką książkę może się okazać, że w ten sposób trochę sabotujemy dorobek J.R.R. Tolkiena. W dzisiejszych czasach wydanie książki nie jest już takie trudne jak kiedyś, przez co nawet influencerzy wydają swoje 'dzieła’. Ma to ogromny wpływ na jakość tych książek.

Nie oszukujmy się, ale teraz nie trzeba mieć jakiś specjalnych umiejętności, żeby zostać pseudo pisarzem, przez co mnóstwo ludzi decyduje się na taki krok. W rezultacie wychodzą książki o jakiś dziwnych rzeczach, które są o Tolkienie, ale tak naprawdę nie mają nic z nim wspólnego i tutaj pojawia się błędne koło. Większość ludzi kupuje książkę z czystej ciekawości a po jej przeczytaniu okazuje się, że albo jest przekłamana, albo reprezentuje wartości, które nijak mają się do oryginalnego Tolkiena. Tutaj właśnie jest problem dla pseudo autora nie ma znaczenia czy ta książka ci się spodobała, dla niego nie ma znaczenia czy jest przekłamana liczy się tylko to, czy ty tę książkę kupiłeś/aś. Jeśli kupiłeś/aś tą książkę to w rozumowaniu pseudo autora jest na to po prostu popyt. Popyt? Wooow! Super! Już piszę następną! I tak wygląda to błędne koło. Dlatego, zanim kupisz książkę okołotolkienowską zwróć uwagę na dwie rzeczy:

Opinia autora

Tutaj najlepszym przykładem jest David Day, który ma bardzo złą opinię co do przekłamywania faktów i niezgodności dat. Warto wiedzieć o tym zabierając się za jakąkolwiek jego książkę. Dlatego, zanim kupisz książkę zrób mały research dowiedz się czegoś o niej. Poczytaj recenzje ludzi, którzy naprawdę znają temat Tolkiena.

Wartości

Wszyscy doskonale widzimy co ostatnim czasem dzieje się w The Tolkien Society. Niewykluczone, że lada moment zaczną wychodzić książki o równie irracjonalnych tytułach jak ich ostatnie seminaria. Przed zakupem dobrze się zastanowić nad tym czy kupując daną książkę wspieramy, czy sabotujemy dorobek J.R.R. Tolkiena.

Kolejność:

Tak jak już wspomniałam Książki Okołotolkienowskie można czytać w dowolnej kolejności. Osobiście ja lubię to robić seriami. Taki system łatwo pozwala nam zostać w danym klimacie, jaki narzuca nam autor. Dodatkowo ułatwia nam to kolejność czytania. Ponieważ takie serie zazwyczaj działają na zasadzie 'co roku jedna premiera’ ale to tylko sugestia.

Co dalej?

Tutaj jak zawsze się powtórzę…

Gdy już przeczytacie wszystkie Książki Okołotolkienowskie a nadal czujecie niedosyt polecam wam przeczytać wszystkie książki, które czytaliście już w języku polskim jednak teraz w języku angielskim. Mimo że polska ma tłumaczy na naprawdę dobrym poziomie, oryginalna wersja językowa bardzo poszerza perspektywę i przynajmniej mnie duchowo przybliża do J.R.R. Tolkiena, dlatego gorąco polecam. No i na koniec chyba najbardziej hardcorową opcją dla najbardziej hardcorowych Middle-Earth Geeków jest zabawa w tłumaczenia. To fascynujące jak różne wersje tłumaczeń różnią się od siebie. Dasz radę przeczytać je wszystkie? Tutaj w sekrecie powiem wam, że nawet ja nie dotarłam do tego poziomu. Od lat przymierzam się do zapoznania się z tym słynnie 'spierniczonym’ tłumaczeniem Jerzego Łozińskiego, ale jakoś mi to nie wychodzi.

———-Nowy Projekt———- 
www.tolkienologia.com

Podoba ci się to, co robię i chciałbyś mnie jakoś wesprzeć? Możesz to zrobić na trzy sposoby: skomentuj, polub, przekaż darowiznę. Pamiętaj każdy komentarz i polubienie to motywacja do dalszej pracy i dowód na to, że to, co robię ma sens. Natomiast darowizna to więcej czasu, który mogę poświęcić na pisanie dla was coraz to lepszego contentu.

Pozdrawiam, Anna Eldameldor Mokos https://middleearthgeek.com/

Książki
Książki
Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna Eldameldor Mokos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *