Żądło

Żądło

Żądło to jeden z trzech mieczy znalezionych w Środę 1 czerwca 2941 roku Trzeciej Ery podczas wyprawy kompani Thorina w jaskini trolli. Tak samo jak Glamdring i Orcrist Żądło również wykuto w Gondolinie na wojnę z goblinami. Nie wiadomo nic o tym jak nazywał się ten sztylet wcześniej. Podczas wyprawy kompani Thorina gdy pająki w Mrocznej Puszczy wszystkich zaatakowały Bilbo dzielnie broniąc swych towarzyszy nazwał go Żądło.

Charakterystyka

Żądło to właściwie nawet nie miecz a sztylet jednak ze względu na swój mały rozmiar Bilbowi Bagginsowi służył za miecz. Był to mały sztylet wykuty z gondolińskiej stali w skórzanej pochwie. W książce Władca Pierścieni możemy przeczytać, że ostrze Żądła było tak ostre, że bez problemu można było wbić go w pal drewna. Tak jak pozostałe dwa miecze znalezione w jaskini trolli Żądło również gdy w pobliżu był wróg błyszczał swoim własnym światłem.

Powiernicy

Nie wiadomo kto wcześniej władał Żądłem jednak gdy znaleziono go w Środę 1 czerwca 2941 roku Trzeciej Ery w jaskini trolli jego właścicielem został Bilbo Baggins. Kolejno po wielu latach gdy Bilbo zdecydował się opuścić Shire i osiedlić się w Rivendell zabrał go ze sobą. Gdy w Rivendell Bilba odwiedził Frodo ten przekazał mu miecz. Tak o to Frodo stał się kolejnym powiernikiem miecza.

Ofiary

Żądło zabiło wiele pająków podczas ataku na kompanie w Mrocznej Puszczy.

Dalsze losy

Bilbo powrócił ze swym mieczem do Shire, po czym powiesił go nad swym kominkiem.

Żądło, miecz, sztylet czy…

Po opublikowaniu tego wpisu musiałam zmierzyć się z wieloma komentarzami o tym czym było Żądło. Wielu uważa, że Żądło to nie miecz a sztylet. Natomiast inni zgadzają się, że jednak miecz i tak dyskusja się nie kończy. Padają coraz to nowsze argumenty i teorie. Dlatego właśnie postanowiłam zaktualizować ten wpis i napisać małe wyjaśnienie co ja o tym sądzę. Po pierwsze żenie wyjść na hipokrytkę wyjaśnię co mam na myśli pisząc w pierwszym zdaniu…

Żądło to jeden z trzech mieczy znalezionych w Środę 1 czerwca 2941 roku Trzeciej Ery podczas wyprawy kompani Thorina w jaskini trolli.

Tutaj nazywam Żądło mieczem ponieważ Żądło tak jak Orcrist i Glamdring zostało znalezione tego samego dnia w tym samym miejscu. Dlatego właśnie postanowiłam to podpiąć do jednej kategorii coś na zasadzie ,,ostrza znalezione w jaskini trolli”

Kolejno tak jakby, zaprzeczam sama sobie pisząc…

Żądło to właściwie nawet nie miecz a sztylet jednak ze względu na swój mały rozmiar Bilbowi Bagginsowi służył za miecz.

I tutaj właśnie zaczyna się filozofowanie i spory o tym czym w końcu jest Żądło. Osobiście postanowiłam użyć obu tych wyrażeń, mimo że większość z was uzna to za zaprzeczanie samemu sobie. Zrobiłam tak ponieważ postanowiłam pokierować się tym jak Żądło postrzegał sam J.R.R. Tolkien. Posiadam cztery wydania ,,Hobbita” jedno polskie i trzy anglojęzyczne. Dodatkowo jedno polskie wydanie LORD i dwa anglojęzyczne i zauważyłam, że…

W polskich wydaniach Żądło jest określane jako nóż, sztylet, miecz i zdrobniale mieczyk. Natomiast w pozostałych anglojęzycznych wydaniach Żądło jest określane jako sword (miecz), dagger (sztylet) i najdziwniejsze określenie penknife (scyzoryk). Tak więc jak widać sam J.R.R. Tolkien różnie określał Żądło. Jak wszyscy zapewne wiecie sam Tolkien nie zawsze stosował się do swoich zasad. Dlatego wydaje mi się, że w tym wpisie powinny znaleźć się wszystkie te określenia, jakich użył Tolkien.

Specjalne pozdrowienia dla Marcina, Macieja, Krzysztofa i Łukasza. Największych czepialskich oczywiście w pozytywnym sensie Middle-Earth Geeków!

Kochani Middle-Earth Geecy to jeden z tych wpisów, które powstają na podstawie statystyk wyszukiwania. Oznacza to, że to jeden z najczęściej przez was wyszukiwany wpis. Tworząc serie #najczesciejprzezwaswyszukiwane kieruje się statystykami google analytics. Jeśli jednak macie konkretny temat, jaki byście chcieli przeczytać napiszcie do mnie na contact@middleearthgeek.com. Z przyjemnością napisze dla was #wpisnazyczenie ze specjalnymi pozdrowieniami. Czekam na wasze wiadomości na e-mail lub Facebook jak kto woli.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Żądło
Żądło
Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *