Lindon

Lindon

Lindon w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,krainę pieśni”. Przepiękne królestwo nazwano w tak magiczny sposób ponieważ Elfowie Laiquendi, którzy się tam osiedlili słynęli ze swego anielskiego śpiewu.

Położenie geograficzne

Gdy po Wojnie Gniewu Beleriand częściowo został zatopiony przez morze zachodnie z ocalałej jego części między innymi uformował się Lindon. Nadmorskie królestwo na zachód od Gór Błękitnych podzielono rozpadliną zatoki Lhun na dwie części. Lindon dzielił się na swoją północną część zwaną Forlindon, w której znajdował się port Forlindon oraz południową część zwaną Harlindon. Najważniejszym i najbardziej osławionym miastem i portem Lindonu był Mithlond. Mithlond powszechnie znany jako słynna Szara Przystań, znajdował się na czele Zatoki Lhun.

Rządy

Już na samym początku Drugiej Ery Gill-galad, który był w tamtych czasach Najwyższym Królem Noldorów na terenie Śródziemia objął władzę w Lindonie. Natomiast Círdan, który był władcą statku Falathrimów został mianowany panem Szarej Przystani. Niestety jednak gdy armia Lindonu została wysłana do Mordoru zmierzyć się z Sauronem Gil-galad zmarł i wtedy to panowanie zarówno nad przystanią jak i królestwem objął Círdan.

Najważniejsze wydarzenia i dalsze losy

Gdy w 1697 roku Drugiej Ery wybuchła wojna pomiędzy Elfami a Sauronem Númenorejczycy postanowili wesprzeć Gil-galada i Lindon wysyłając tam swoją flotę. Ostatecznie udało się wypędzić Saurona z tamtych stron. Kolejno pod koniec Drugiej Ery to właśnie Lindon wysłał swoją armię do Mordoru podczas Ostatniego Przymierza Elfów i Ludzi aby, stoczyć wojnę przeciwko Sauronowi. Po tych wydarzeniach Círdan od czasu do czasu wysyłał swoje wojsko aby, wspomóc Dúnedainów jednak Lindon powoli odchodził w cień. Ostatnim kluczowym wydarzeniem znaczącym dla mieszkańców Lindonu była bitwa pod Fornost. Mówi się, że to właśnie Elfowie z Lindonu odwrócili losy bitwy i ostatecznie zniszczyli potęgę Angmaru. Królestwo to przetrwało czasy Wojny o Pierścień jednak znacząco osłabło. Coraz więcej mieszkańców odpływało do Nieśmiertelnych Krain a Lindon stał się opustoszały. Ostatecznie Círdan na swoim ostatnim statku zebrał resztę swego ludu, i z nimi odpłynął do Nieśmiertelnych Krain.

Kochani Middle-Earth Geecy to pierwszy wpis z serii ”Władca Pierścieni co warto wiedzieć?”. Jest to przygotowawczy wpis do tak wyczekiwanego przez nas Serialu Władca Pierścieni. Tak jak wszyscy wiemy ptaszki ćwierkają, że serial ten skupi się na wydarzeniach Drugiej Ery. Postanowiłam więc stworzyć serie wpisów. Seria ta przygotuje nas Middle-Earth Geeków do wydarzeń, jakie MOGA ale nie muszą pojawić się w serialu. Ta seria to nie spojler! Jest to jedynie przygotowanie, które pozwoli nam łatwiej odnaleźć się i zrozumieć krainy, postacie i wydarzenia. Wszystko to, co może zostać przedstawione w serialu. Bawcie się dobrze!

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *