Glamdring

Glamdring

Glamdring to jeden z trzech mieczy (Glamdring, Orcrist, Żądło) znalezionych w Środę 1 czerwca 2941 roku Trzeciej Ery przez kompanie Thorina Dębowej Tarczy w jaskini Trolli podczas wyprawy kompani do Samotnej Góry. To prastary miecz elfów zrobiony w Gondolinie specjalnie na wojnę z goblinami. Gobliny nazywały ten miecz ,,zabijaczem” i nienawidziły go równie mocno jak Orcrista. Glamdring był uważany za bliźniacze ostrze Orcrista.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Charakterystyka

Glamdring od razu przykuł uwagę Gandalfa i Thorina miał on piękną pochwę i rękojeść zdobioną drogimi niebieskimi kamieniami. Na mieczu widniały runy, po których Elrond wywnioskował, że miecz ten zwie się właśnie Glamdring. Glamdring w języku Gondolinu znaczy ,,młot na wroga”. Miecz ten został wykuty ze szlachetnej Gondolińskiej stali. Magia tego miecza polegała na tym, że gdy w pobliżu był wróg miecz błyszczał swym własnym zimnym błękitnym i jednocześnie jaskrawym światłem.

Powiernicy

Pierwotnie miecz wykuto w Pierwszej Erze przez elfów z Gondolinu dla władcy Gondolinu Turgona na wojnę z goblinami. Turgon zginal w obronie swojego miasta z mieczem w ręku, po czym miecz przepadł na długie lata. Najprawdopodobniej miecz zaginął na mniej więcej 6000 lat. Nie wiadomo jakim sposobem Trolle weszły w jego posiadanie. Najprawdopodobniej Trolle zdobyły miecz poprzez zrabowanie innych rabusiów. Kolejną prawdopodobną teorią jest to, że trolle po prostu znalazły go w jakiejś górskiej kryjówce na północy. Gdy Kompania Thorina Dębowej Tarczy znalazła Glamdring w jaskini Trolli Gandalf wziął go dla siebie. W ten sposób Gandalf stał się jego kolejnym i najprawdopodobniej ostatnim powiernikiem. Miecz Gandalfowi służył przez wiele kolejnych lat między innymi podczas wyprawy Drużyny Pierścienia.

Ofiary

Ostrze ze słynnej Gondolińskiej stali pochłonęło wiele ofiar. Ostrze to najbardziej zasłynęło podczas Upadku Gondolinu, o czym możemy przeczytać w książce o tej samej nazwie (Upadek Gondolinu). Również podczas Piątej Bitwy o Beleriand nazywanej powszechnie Bitwą Nieprzeliczonych Łez zginęło wiele istot od jego ostrza. Glamdring pochłonął również wiele goblinów za czasów wojen pomiędzy elfami a goblinami jak i w czasie wyprawy kompani Thorina Dębowej Tarczy. Jedną z najważniejszych postaci, która zgięła od ostrza Glamdringa to Wielki Goblin zabity przez Gandalfa podczas wyprawy Kompani Thorina Dębowej Tarczy.

Dalsze losy

Glamdring przez wiele kolejnych lat służył Gandalfowi jeszcze w czasach wyprawy Drużyny Pierścienia dalsze jego losy nie są znane.

Kochani Middle-Earth Geecy to jeden z tych wpisów, które powstają na podstawie statystyk wyszukiwania. Oznacza to, że to jeden z najczęściej przez was wyszukiwany wpis. Tworząc serie #najczesciejprzezwaswyszukiwane kieruje się statystykami google analytics. Jeśli jednak macie konkretny temat, jaki byście chcieli przeczytać napiszcie do mnie na contact@middleearthgeek.com a z przyjemnością napisze dla was #wpisnazyczenie ze specjalnymi pozdrowieniami. Czekam na wasze wiadomości na e-mail lub Facebook jak kto woli.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *