Hobbit Streszczenie Rozdział Osiemnasty

Hobbit Streszczenie Rozdział Osiemnasty

Hobbit Streszczenie Rozdział Osiemnasty – Bitwa zakończyła się klęską goblinów a Bilbo, który cały czas miał na sobie pierścień prawie wcale nie ucierpiał. Niestety jednak bardzo ucierpiał Thorin Dębowa Tarcza. Krwawiący i ledwo konający Thorin na łożu śmierci poprosił o rozmowę z Bilbem. Thorin z wielkim żalem w sercu przeprosił Hobbita za wszystko, co powiedział. Mimo niefortunnych wydarzeń Thorin wraz z Bilbem pożegnali się w pokoju i przyjaźni. Minęło dużo czasu, zanim Hobbit odzyskał humor. Z czasem opowiedziano Bilbowi o wszystkich wydarzeniach, jakie go ominęły. Hobbit dowiedział się o tym, że pod sam koniec bitwy do walki dołączył się sam Beorn. W skórze niedźwiedzia zabrał on z pola walki Thorina przeszytego włóczniami. Po wszystkim Beorn wpadł w taką furię, że nikt nie potrafił mu się oprzeć. Zabił on Bolga co przeraziło gobliny, które w strachu rozproszyły się na wszystkie możliwe strony.

Co znajdziesz w tym wpisie?

.

Cała ta historia, choć kończąca się klęską goblinów wcale nie poprawiła humoru Hobbita. A jedynie wzbudziła w nim jeszcze większy żal. Bilbo czuł się naprawdę wykończony całą tą przygodą i jedyne, o czym myślał to o powrocie do swojej ukochanej norki w Shire. Zanim jednak Hobbit wyruszył w podróż do domu minęło kilka dni. Zorganizowano pogrzeb Thorina. Bard na piersi poległego Thorina położył arcyklejnot natomiast król leśnych elfów ofiarował Thorinowi wcześniej mu odebrany Orkrist. Po klęsce goblinów i śmierci Thorina uznano Daina za nowego Króla Pod Górą. Sprawiedliwie rozdzielił on skarbem. W ramach podziału Daina arcyklejnot spoczął na piersi poległego Thorina. Natomiast czternasta część surowego i kutego srebra i złota otrzymał Bard. Dain zwrócił Bardowi jako dziedzictwo Giriona szmaragdy, które później Bard w wyrazie wdzięczności przekazał królowi leśnych elfów. Bilbo natomiast otrzymał dwie szkatułki wypełnione srebrem i złotem.

.

Dodatkowo do tych dwóch szkatułek Dain ofiarował w prezencie Bilbowi Naszyjnik ze srebra i pereł. Później Bilbo ofiarował go Królowi Leśnych Elfów. Bilbo pożegnał się z krasnoludami już nie jak z kompanami podróży a jak przyjaciółmi i wraz z Gandalfem ruszył w drogę powrotną do swojego ukochanego Bag End.

Adaptacje:

Ta książka zalicza się do Uniwersum Tolkiena, czyli książek, których akcja rozgrywa się w Śródziemiu i posiada swoją adaptację, którą wyreżyserował Peter Jackson i podzielił na trzy części:

Niezwykła Podróż
Pustkowie Smauga
Bitwa Pięciu Armii

Przygody, o których opowiada siedemnasty rozdział, są przedstawione w filmie Hobbit Bitwa Pięciu Armii

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *