Hobbit Streszczenie Rozdział Piętnasty

Hobbit Streszczenie Rozdział Piętnasty

Hobbit Streszczenie Rozdział Piętnasty – Krasnoludy wraz z Hobbitem cały czas siedząc we wnętrzu Samotnej Góry nie zauważyły nic nadzwyczajnego. Wyjątkiem jedynie nadwyraz dziwnym były zlatujące się chmary ptaków. Pojawiał się też często dziwnie zachowujący się drozd. Po jego zachowaniu było widać, że usiłuje on powiedzieć coś ważnego krasnoludom. Niestety jednak nikt z kompani Thorina nie rozumiał mowy drozda. Jednak i na to znalazła się rada po krótkim czasie drozd powrócił w towarzystwie drugiego ptaka. Drugim ptakiem okazał się być stary kruk, który znając wspólną mowę przemówił do Thorina Dębowej Tarczy. Thorin dopiero od kruka dowiedział się o śmierci smoka. Kruk również powiedział Thorinowi o tym, że zastępy leśnych elfów zbliżają się ku Samotnej Górze. Jaktego było mało leśne elfy wraz z ludźmi roszczą sobie prawo do bogactw z Samotnej Góry. Nie da się ukryć, że to rozgniewało najbardziej Thorina, w którym coraz bardziej budziła się chciwość.

Co znajdziesz w tym wpisie?

.

Mimo kipiącej w nim złości Thorin Dębowa Tarcza dumnie i grzecznie podziękował ptaku za informacje. Uprzejmie poprosił on również kruka ten poinformował jego kuzyna Daina o całej sytuacji i o tym, że potrzebuje on wsparcia. Tymczasem czekając na odpowiedź od Daina krasnoludy wzięły się za umocnienie głównej bramy Samotnej Góry. Rozpoczęli oni przygotowania do spotkania z wojskami leśnych elfów i ludzi. Nie były to jednak zwykłe przygotowania do negocjacji. Krasnoludy coś przeczuwając przygotowały się jak na zbliżającą się wojnę. Wreszcie nastała pora, na którą tak czekały krasnoludy gdy to na południu rozbłysły światła i rozbito tam ogromny obóz. O świcie oddział włóczników zjawił się pod bramą Samotnej Góry. Na ich czele stał Bard. Bard, który wcześniej wystrzelił słynną czarną strzałę, która to zabiła potężnego smoka Smauga. Usiłował on uprzejmie dojść do ugody z Thorinem Dębową Tarczą.

.

Niestety jednak serce Thorina ogarnęła już chciwość. Nie była to jednak zwykła chciwość. Była to chorobliwa chciwość, która jest największą słabością krasnoludów. Thorin zaślepiony pożądliwością bogactw odmówił jakichkolwiek kompromisów, jakie zaproponowały leśne elfy i Bard. W rezultacie ogłoszono oblężenie Samotnej Góry. 

Adaptacje:

Ta książka zalicza się do Uniwersum Tolkiena, czyli książek, których akcja rozgrywa się w Śródziemiu i posiada swoją adaptację, którą wyreżyserował Peter Jackson i podzielił na trzy części:

Niezwykła Podróż
Pustkowie Smauga
Bitwa Pięciu Armii

Przygody, o których opowiada trzynasty rozdział, są przedstawione w filmie Hobbit Bitwa Pięciu Armii

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *