Bombur

Bombur

Bombur urodził się w Morii to brat Bofura oraz kuzyn Bifura. Bombur nie należał do królewskiej rodziny Durina.

Rasa

Krasnolud

Charakter

Bombur to jedna z bardziej szczegółowo opisanych postaci przez J.R.R Tolkiena. Bombur to niezdarny pesymista. Dodatkowo jest on zrzędliwy ale i pełen empatii. Wiele o jego charakterze mówi też fakt, że mimo iż nie należał on do rodu Durina wybrał się w tak niebezpieczna podróż z własnego wyboru. Narzuca to dwie możliwe opcje albo Bombur jest tak lojalnym krasnoludem, albo po prostu przekupnym i skusił się na możliwy zysk.

Bombur był jednym z trzech krasnoludów, którzy podczas oblężenia góry nie zgadzali się z decyzją Thorina II Dębowej Tarczy. Wiele jednak wskazuje na to, że Bombur nie zgadzał się z Thorinem tylko dlatego, że bał się on warunków, jakie brak ugody zwiastował. Krasnoludy, decydujące nie iść na ugodę uwięziono w oblężonej Górze. To oznaczałoby, że z biegiem czasu zapasy jedzenia się skończyły co było dla Bombura wielkim dramatem. Natomiast Peter Jackson w swoich filmach przedstawia Bombura jako prostego krasnoluda z klasy robotniczej lubiącego porządnie zjeść. Bombura nie tylko charakteryzuje upodobanie do jedzenia, ale i zamiłowanie do gotowania to prawdziwy koneser.

Wygląd zewnętrzny

Gdy odwiedził Bilba Bagginsa miał na sobie odświętny jasnozielony płaszcz z kapturem i bęben. Kolejne charakteryzacje Bombura nie są zbytnio sprecyzowane. Wiadomo, że Bombur już od najmłodszych lat charakteryzował się swoją solidną tuszą. Z biegiem lat po wyprawie Bombur urósł do takich rozmiarów, że nawet nie był w stanie chodzić i potrzebował aż sześciu innych krasnoludów go uniesiono.

Życiorys

Wyprawa przed odczytaniem run na mapie…

Według najnowszych informacji odwzorowując linie czasu wyprawy kompani Thorina II Dębowej Tarczy w Środę 27 kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 29 Kwietnia). Bombur wraz z Bifurem, Bofurem i Thorinem II Dębową Tarczą zjawił się jako piąty na potajemnym spotkaniu zorganizowanym przez czarodzieja Gandalfa w norce hobbita Bilba Bagginsa w Shire. Tego dnia oficjalnie został on członkiem kompani Thorina Dębowej Tarczy. Następnego dnia w Czwartek 28 Kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 30 Kwietnia) o godzinie jedenastej wyruszył do Ereboru. Celem wyprawy miało być pokonania smoka Smauga Złotego i odzyskania królestwa krasnoludów z Rodu Durina. Natomiast wieczorem 7 czerwca 2941 Trzeciej Ery Bombur dotarł do Rivendell gdzie mimo złych stosunków pomiędzy elfami a krasnoludami wraz z całą kompanią otrzymał on wsparcie Elronda. Cała kompania w ciągu około dwóch tygodni spędzonych w Rivendell się zregenerowała i odpoczęła.

Wyprawa po odczytaniu run na mapie…

21 czerwca 2941 Trzeciej Ery opuścił on Rivendell i wyruszył w dalszą drogę ku Samotnej Górze.

W poniedziałek 8 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wraz z resztą kompani został zaskoczony przez wojnę dwóch burz, którą udało mu się przetrwać. Niestety jednak tego samego dnia cała kompania została pojmana przez gobliny. Kolejna część wyprawy wcale nie jest lepsza jak to powiedział Tolkien kompania wpadła z patelni w ogień. Po trzech dniach więzienia przez gobliny kompani udało się uciec. Jednak w czwartek 11 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wpadła ona w zasadzkę okrutnych wargów. Pocieszeniem jednak jest fakt, że tego samego dnia Bombur ocaliły Orły. Orły w piątek 12 sierpnia 2941 Trzeciej Ery zabrały go do Carrock w górnym biegu rzeki Anduiny. Po czym przyjaźnie się pożegnały.

Mroczna puszcza…

Z tamtego miejsca kompania poprowadzona przez Gandalfa ruszyła do domu Beorna. Spędziła tam dwa dni, po czym wyruszyła ku Mrocznej Puszczy. Po czterech dniach marszu w czwartek 18 sierpnia 2491 Trzeciej Ery wszyscy dotarli do Mrocznej Puszczy. Kolejno po dziesięciu dniach, czyli w niedzielę 28 sierpnia 2941 Trzeciej Ery Bombur dotarł do zaczarowanego strumienia. Tego dnia Bombur został potrącony przez skaczącego nad jego głową jelenia. Po czym wpadł do zaczarowanego strumienia, i zapadł w głęboki sen.

Przez większość czasu spędzonego w Mrocznej Puszczy Bombur był na zmianę niesiony przez członków kompani. Kolejno 3 Września 2941 Trzeciej Ery Bombur się obudził. Jednak nie pamiętał on nic co się do tej pory wydarzyło. Jedyne co Bombur zapamiętał to spotkanie w norce Hobbita nic poza tym. Jego przebudzenie nie posłużyło kompani. Może nie musieli oni już go nieść ale po przebudzeniu Bombur cały czas opowiadał o swoich cudownych snach. Opowieści Bombura irytowały całą kompanię. Kompania, która była głodna i zmęczona nie miała ochoty na opowieści o przepysznej uczcie i innych przyjemnościach, jakich sami nie mogli doznać.

W czwartek 8 września 2491 Trzeciej Ery Bombur wraz z resztą kompani został złapany przez elfów. Zabrano go do leśnego królestwa gdzie więziono go przez ponad dwa tygodnie. Wszystkim jednak udało się uciec z królestwa elfów. Kolejno w środę 21 września 2941 Trzeciej Ery dotarł on do Esgaroth. Tam zatrzymał się aż do czwartku 6 października 2491 Trzeciej Ery, po czym wyruszył w dalszą drogę. We wtorek 12 października 2491 Trzeciej Ery dotarł do Samotnej Góry.

Bitwa Pięciu Armii i wszystko po…

Dalsza część linii czasu wyprawy nie jest sprecyzowana i nie wiadomo ile czasu krasnoludy spędziły w Samotnej Górze. Wiadomo jednak, że Bombur brał udział w Bitwie Pięciu Armii, którą przeżył. Natomiast po tym jak wyprawa kompani Thorina II Dębowej Tarczy zakończyła się sukcesem, czyli pokonaniem smoka Smauga Złotego i odzyskaniem królestwa po śmierci Thorina II Dębowej Tarczy Bombur osiedlił się w Ereborze którego władcą został Dáin Żelazna Stopa. Bombur mieszkał tam do końca swoich dni.

Ciekawostki

Stephen Hunter początkowo starał się o rolę Glóina ostatecznie jednak zagrał Bombura.

Podczas wizyty krasnoludów w Bag End, Bofur rzuca jajkiem w stronę Bombura, koło którego po lewej stronie siedzi Fili. Gdy krasnolud łapie jajko, na miejscu Filiego siedzi Ori.

Peter Jackson podczas kręcenia Hobbita wymyślił zbiorcze określenie dla wszystkich krasnoludów. Brzmiało ono Little Bastard co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Małe Gnojki.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor