Bofur

Bofur

Bofur urodził się w Morii jest to kuzyn Bombura i brat Bifura. Bofur nie należał do królewskiej rodziny Durina.

Rasa

Krasnolud

Charakter

Bofur to jedna z postaci całkiem szczegółowo opisana przez J.R.R Tolkiena. Tolkien opisuje Bofura jako dojść zrzędliwego krasnoluda sceptycznie nastawionego do Bilba. Sceptyzm ten ciągnie się bardzo długo bo mimo wielu opresji, z których hobbit wyciągnął kompanie w domu Beorna Bofur dalej gardzi Bilbem. Można wnioskować, że Bofura łatwo sprowokować bo gdy ten potknął się o hobbita ten od razu zaczął wyzywać Bilba od próżniaków. Sytuacja gdy udało im się uciec z leśnego królestwa sugeruje, że jest on leniwy. Pomimo faktu, że gdy wydostał się z beczki był najmniej posiniaczony i przemoczony nie pomagał w wydostaniu się reszcie kompani. Natomiast Peter Jackson w swoich filmach przedstawia Bofura jako prostego krasnoluda z klasy robotniczej gotowego do działania i pełnego energii. Ponadto Bofura charakteryzuje otwartość i optymizm oraz skłonność do żartów.

Wygląd zewnętrzny

Bofur gdy odwiedził Bilba Bagginsa miał na sobie odświętny żółty płaszcz z kapturem i klarnet.

Życiorys

Wyprawa przed odczytaniem run na mapie…

Według najnowszych informacji odwzorowując linie czasu wyprawy kompani Thorina II Dębowej Tarczy w Środę 27 kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 29 Kwietnia) Bofur wraz z Bifurem, Bomburem, Thorinem i Gandalfem zjawił się jako piąty na potajemnym spotkaniu zorganizowanym przez czarodzieja Gandalfa w norce hobbita Bilba Bagginsa w Shire. Tego dnia oficjalnie został on członkiem kompani. Następnego dnia w Czwartek 28 Kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 30 Kwietnia) o godzinie jedenastej wyruszył do Ereboru. Celem podróży bylo pokonanie smoka Smauga Złotego i odzyskania królestwa krasnoludów z Rodu Durina. Natomiast wieczorem 7 czerwca 2941 Trzeciej Ery Bifur  dotarł do Rivendell gdzie mimo złych stosunków pomiędzy elfami a krasnoludami wraz z całą kompanią otrzymał on wsparcie Elronda. Cała kompania w ciągu około dwóch tygodni spędzonych w Rivendell się zregenerowała i odpoczęła.

Wyprawa po odczytaniu run na mapie…

21 czerwca 2941 Trzeciej Ery opuścił on Rivendell i wyruszył w dalszą drogę ku Samotnej Górze.

W poniedziałek 8 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wraz z resztą kompani został zaskoczony przez wojnę dwóch burz, którą udało mu się przetrwać. Niestety jednak tego samego dnia cała kompania została pojmana przez gobliny. Kolejna część wyprawy wcale nie jest lepsza jak to powiedział Tolkien kompania wpadła z patelni w ogień. Po trzech dniach więzienia przez gobliny kompani udało się uciec. Jednak w czwartek 11 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wpadła ona w zasadzkę okrutnych wargów. Pocieszeniem jednak jest fakt, że tego samego dnia Bofur został ocalony przez Orły. Orły w piątek 12 sierpnia 2941 Trzeciej Ery zabrały go do Carrock w górnym biegu rzeki Anduiny, po czym przyjaźnie się pożegnały.

Mroczna puszcza…

Z tamtego miejsca kompania poprowadzona przez Gandalfa ruszyła do domu Beorna. Spędziła tam dwa dni, po czym wyruszyła ku Mrocznej Puszczy. Po czterech dniach marszu w czwartek 18 sierpnia 2491 Trzeciej Ery wszyscy dotarli do Mrocznej Puszczy. Kolejno po dziesięciu dniach, czyli w niedzielę 28 sierpnia 2941 Trzeciej Ery Bofur dotarł do zaczarowanego strumienia. Natomiast w czwartek 8 września 2491 Trzeciej Ery został złapany przez elfów. Zabrano go do ich królestwa gdzie więziono go przez ponad dwa tygodnie. Po ucieczce z królestwa elfów w środę 21 września 2941 Trzeciej Ery dotarł on do Esgaroth. Zatrzymał się tam aż do czwartku 6 października 2491 Trzeciej Ery, po czym wyruszył w dalszą drogę. We wtorek 12 października 2491 Trzeciej Ery dotarł do Samotnej Góry.

Bitwa Pięciu Armii i wszystko po…

Dalsza część linii czasu wyprawy nie jest sprecyzowana i nie wiadomo ile czasu krasnoludy spędziły w Samotnej Górze. Wiadomo jednak, że Bofur brał udział w Bitwie Pięciu Armii, którą przeżył. Po tym jak wyprawa kompani Thorina II Dębowej Tarczy zakończyła się sukcesem, czyli pokonaniem smoka Smauga Złotego i odzyskaniem królestwa po śmierci Thorina II Dębowej Tarczy Bofur osiedlił się w Ereborze którego władca został Dáin Żelazna Stopa. Bofur mieszkał tam do końca swoich dni.

Ciekawostki

Peter Jackson podczas kręcenia Hobbita wymyślił zbiorcze określenie dla wszystkich krasnoludów. Brzmiało ono Little Bastard co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Małe Gnojki.

Podczas wizyty krasnoludów w Bag End, Bofur rzuca jajkiem w stronę Bombura, koło którego po lewej stronie siedzi Fili. Gdy krasnolud łapie jajko, na miejscu Filiego siedzi Ori.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor