Óin

Óin

Óin urodził się w 2774 roku Trzeciej Ery jako syn Gróina. Óin to starszy brat Glóina oraz kuzyn Thorina II Dębowej Tarczy, Balina i Dwalina.

Rasa

Krasnolud

Charakter

J.R.R Tolkien niewiele pisze o postaci Óina. W zasadzie wiadomo jedynie, że to on wraz z Glóinem zazwyczaj zajmował się rozpalaniem ognia i był bardzo kłótliwy. Natomiast w filmie Óin charakteryzuje się wiedzą medyczną, jasnowidzeniem i umiejętnością nawiązania kontaktu z zaświatami.

Wygląd zewnętrzny

Óin gdy odwiedził Bilba Bagginsa miał na sobie odświętny brązowy płaszcz z kapturem.

Życiorys

Wyprawa przed odczytaniem run na mapie…

Według najnowszych informacji odwzorowując linie czasu wyprawy kompani Thorina II Dębowej Tarczy w Środę 27 kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 29 Kwietnia) Óin wraz z Dorim, Norim, Orim, i Gloinem zjawił się jako czwarty na potajemnym spotkaniu zorganizowanym przez czarodzieja Gandalfa w norce hobbita Bilba Bagginsa w Shire. Tego dnia oficjalnie został jednym z najstarszych czlonków kompani, z którą następnego dnia w Czwartek 28 Kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 30 Kwietnia) o godzinie jedenastej wyruszył do Ereboru w celu pokonania smoka Smauga Złotego i odzyskania królestwa krasnoludów z Rodu Durina. Natomiast wieczorem 7 czerwca 2941 Trzeciej Ery Óin dotarł do Rivendell gdzie mimo złych stosunków pomiędzy elfami a krasnoludami wraz z całą kompanią otrzymał on wsparcie Elronda. Cała kompania w ciągu około dwóch tygodni spędzonych w Rivendell się zregenerowała i odpoczęła.

Wyprawa po odczytaniu run na mapie…

21 czerwca 2941 Trzeciej Ery opuścił on Rivendell i wyruszył w dalszą drogę ku Samotnej Górze.

W poniedziałek 8 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wraz z resztą kompani został zaskoczony przez wojnę dwóch burz, którą udało mu się przetrwać. Niestety jednak tego samego dnia cała kompania została pojmana przez gobliny. Kolejna część wyprawy wcale nie jest lepsza jak to powiedział Tolkien kompania wpadła z patelni w ogień. Po trzech dniach więzienia przez gobliny kompani udało się uciec. Jednak w czwartek 11 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wpadła ona w zasadzkę okrutnych wargów. Pocieszeniem jednak jest fakt, że tego samego dnia Óin został ocalony przez Orły. Orły w piątek 12 sierpnia 2941 Trzeciej Ery zabrały go do Carrock w górnym biegu rzeki Anduiny. Po czym przyjaźnie się pożegnały.

Mroczna puszcza…

Z tamtego miejsca kompania poprowadzona przez Gandalfa ruszyła do domu Beorna. Spędziła tam dwa dni, po czym wyruszyła ku Mrocznej Puszczy. Po czterech dniach marszu w czwartek 18 sierpnia 2491 Trzeciej Ery wszyscy dotarli do Mrocznej Puszczy. Kolejno po dziesięciu dniach, czyli w niedzielę 28 sierpnia 2941 Trzeciej Ery Óin dotarł do zaczarowanego strumienia. Następnie w czwartek 8 września 2491 Trzeciej Ery został złapany przez elfów. Zabrano go do ich królestwa gdzie więziono go przez ponad dwa tygodnie. Po ucieczce z królestwa elfów w środę 21 września 2941 Trzeciej Ery dotarł on do Esgaroth. Zatrzymał się tam aż do czwartku 6 października 2491 Trzeciej Ery, po czym wyruszył w dalszą drogę. We wtorek 12 października 2491 Trzeciej Ery dotarł do Samotnej Góry.

Bitwa Pięciu Armii i wszystko po…

Dalsza część linii czasu wyprawy nie jest sprecyzowana i nie wiadomo ile czasu krasnoludy spędziły w Samotnej Górze. Wiadomo jednak, że Óin brał udział w Bitwie Pięciu Armii, którą przeżył. Po tym jak wyprawa kompani Thorina II Dębowej Tarczy zakończyła się sukcesem, czyli pokonaniem smoka Smauga Złotego i odzyskaniem królestwa po śmierci Thorina II Dębowej Tarczy Óin osiedlił się w Ereborze którego władcą został Dáin Żelazna Stopa. Jednak w 2989 roku opuścił on Erebor. Ostatecznie chciał osiedlić się w królestwie w Azanulbizar (w języku elfów Nanduhirion) w pieczarach Kheled-zâram na wschodnich zboczach Gór Mglistych powszechnie nazywanym kopalniami Morii. Óin ostatecznie został zabity Morii w 2994 roku przez potwora nazywanego Watcher in the Water.

Ciekawostki

Peter Jackson podczas kręcenia Hobbita wymyślił zbiorcze określenie dla wszystkich krasnoludów. Brzmiało ono Little Bastard co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Małe Gnojki.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor