Bilbo Baggins

Bilbo Baggins

Bilbo Baggins urodził się 22 Września 2890 roku Trzeciej Ery (1290 roku wg. kalendarza Shire’u). Pochodził on z rodu Bagginsów z Hobbitonu. Był on jedynym synem Belladonny Tuk i Bungo Bagginsa oraz prapraprawnukiem Bullroarera Tuka. Bilbo Baggins to wieczny kawaler, który mieszkał przez większość swojego życia w Bag End.

Rasa

Hobbit

Charakter

Bilbo Baggins cenił sobie jak każdy hobbit wygodę dobre jedzenie i poczucie bezpieczeństwa. Bilbo był bardzo zamożnym hobbitem, co znacznie miało wpływ na jego charakter. Lubił on dostatnie życie jednak nie był zarozumiały i nie obnosił się ze swoim bogactwem. Hobbit słynął z uprzejmości, dobrych manier i przewidywalności. Bilbo Baggins na początku książki jest przedstawiony jako odzwierciedlenie swojego ojca czyli jako solidnego i spokojnego hobbita. Bilbo odzwierciedlał wszystkie szanowane przez hobbitów wartości czyli lubił gości nie miewał przygód i prowadził proste spokojne życie. Tolkien jednak w książce szybko wspomina o ziarenku Tuków. Ziarenkiem tym miało być pożądanie przygód uznawane za nie stosowane dla natury hobbitów. Przez dłuższą część książki Bilbo Baggins jest przedstawiony w taki właśnie sposób.

Drugą twarz Bilba poznajemy gdy odwiedza go trzynastu krasnoludów. Gdy Bilbo widzi jak krasnoludy wątpią w jego przydatność w hobbicie budzi się ziarenko Tuków. Bilbo wręcz na złość krasnoludom zgadza się na wyprawę. Chciał on przez to pokazać im że nie ma rzeczy, z którą by, sobie nie poradził. Można więc uznać, że z charakteru Bilbo był nie tylko ambitny ale też pyszny.

.

Wiele również mówią o charakterze Bilba przygody podczas wyprawy. Z sytuacji gdy darował on życie Gollumowi można wywnioskować, że miał on w sobie wiele litości i empatii. Dodatkowo, w momencie gdy Bilbo uciekł z lochów goblinów, i rozmyślał o powrocie do lochów aby, odnaleźć zagubionych towarzyszy można domyślać się, że Bilbo był raczej lojalnym towarzyszem. Nie jest to jednak do końca pewne, gdyż zrządzenie losu sprawiło, że usłyszał on krasnoludów w pobliżu. Nie wiadomo więc jakby, ostatecznie postąpił.

Bilbo jak na każdego hobbita przystało, posiadał dar zwinnego znikania, bystrego wzroku i czujnego słuchu. Jednak można również zauważyć, co według mnie można uznać za dar że, Bilbo miał niezwykłą intuicję. Wielokrotnie podczas przygody z kompanią Thorina intuicja hobbita okazała się zbawieniem dla krasnoludów. Jeśli chodzi o zainteresowania wiadomo, że bardzo lubił on kwiaty i puszczanie kółek z dymu oraz spacery. Najbardziej jednak fascynowały go mapy, runy, napisy i tajemne alfabety. Z początku Bilbo jest bardzo przywiązany do swojego domu i rzeczy jednak po powrocie z podróży to się zmienia i rzeczy materialne nie są już dla niego tak ważne jak przed wyprawą.

Wygląd zewnętrzny

Wygląd Bilbanie wyróżniał się niczym konkretnym. Jak na każdego hobbita przystało, był on niskiego wzrostu o kędzierzawej głowie i twardych stopach porośniętych gęstym włosiem. Miał on długie zręczne palce i nie nosił zarostu co jest typowe dla jego rasy.

Bardziej zróżnicowane już są charakteryzacje Bilba, jakie poznajemy w książce. W dniu gdy Gandalf odwiedził Bilba ten miał na sobie kamizelkę wysadzaną mosiężnymi guzikami a w ręku trzymał drewnianą długą fajkę. Wiadomo również że podczas wyprawy Bilbo miał na sobie tę samą kamizelkę z mosiężnymi guzikami, a gdy został on właścicielem sztyletu znalezionego w jaskini Trolli nosił on go wsuniętego za spodniami. Kolejna zmiana w charakteryzacji Bilba następuje gdy Bilbo ucieka z jaskini goblinów. Nie mogąc się przecisnąć przez szparę guziki w kamizelce Bilba się rozerwały.

Kolejna charakteryzacje Tolkien opisuje dopiero gdy zbliżała się bitwa pięciu armii. Bilbo Baggins otrzymał w prezencie od Thorina srebrną przyozdobioną perłami kolczugę. Pas kolczugi był przyozdobiony perłami i kryształami. Dodatkowo Bilbo otrzymał hełm ze skóry przyozdobiony białymi kamieniami. Ostatnia charakteryzacja, którą można wyróżnić to wtedy gdy lata po wyprawie Bilba odwiedza Gandalf z Balinem. Tego dnia ma on na sobie tą samą kamizelke ale już niewysadzaną mosiężnymi guzikami a złotymi.

Życiorys


Przed wyprawą…

Bilbo mieszkał w Shire pod Pagórkiem w norce zbudowanej przez jego ojca Bungo Bagginsa i wiódł spokojne wygodne życie. Był on szanowanych hobbitem a jego codzienność była pozbawiona jakichkolwiek przygód, z czego Bilbo był bardzo zadowolony.

Wyprawa przed odczytaniem run na mapie…

Tutaj zmieni się trochę schemat używany przeze mnie przy opisywaniu postaci. Przytoczę skrócone opisy najważniejszych wydarzeń podczas wyprawy, które miały największy wpływ na Historie Śródziemia i życie Bilba.

W Środę 27 kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 29 Kwietnia) Bilbo Baggins nieświadomie został gospodarzem potajemnego spotkania zorganizowanego przez czarodzieja Gandalfa w jego własnej norce w Shire. Tego dnia oficjalnie został on również członkiem kompani Thorina II Dębowej Tarczy, z którą następnego dnia o godzinie jedenastej wraz z resztą kompani wyruszył do Ereboru w celu pokonania smoka Smauga i odzyskania królestwa krasnoludów z Rodu Durina.

W Środę 1 Czerwca 2941 Trzeciej Ery Bilbo podjął się swojej pierwszej ,,roboty”. Gdy kompania dostrzegła w oddali ognisko Bilbo został wysłany na zwiady. Okazało się, że przy ognisku siedzi trzech Trolli. Bilbo, zamiast wrócić do kompani uniósł się ambicją i postanowił okraść jednego z Trolli tak jakby, zrobił to prawdziwy włamywacz. Niestety nie udało mu się to na szczęście Gandalf uratował całą kompanię przed Trollami. Kolejno kompania odnalazła jaskinie Trolli. Tam znaleziono sztylet, który ze względu na swoją wielkość został przyznany Hobbitowi.

Wieczorem 7 czerwca 2941 Trzeciej Ery Bilbo dotarł do Rivendell gdzie z całą kompanią, otrzymał wsparcie Elronda. Bilbo spędził tam około dwa tygodnie.

Wyprawa po odczytaniu run na mapie…

Kolejno 21 czerwca 2941 Trzeciej Ery Bilbo opuścił Rivendell i wraz z resztą kompani wyruszył w dalszą drogę ku Samotnej Górze.

W poniedziałek 8 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wraz z resztą kompani został zaskoczony przez wojnę dwóch burz, którą udało mu się przetrwać. Niestety jednak tego samego dnia cała kompania została pojmana przez gobliny. Tutaj zaczyna się przełomowy moment dla całej historii zawartej w książce Hobbit i Władca Pierścieni. Podczas ucieczki przed goblinami Bilbo przypadkowo odłącza się od towarzyszy. Hobbit widząc, że jest całkiem sam nie wiedząc dokładnie, w którą stronę zmierza postanowił iść naprzód. Długo szedł tak na chybił trafił i w pewnym momencie poczuł on pod ręką jakiś krążek. Był to pierścień odruchowo schował go do kieszeni i ruszył dalej. Znajdując pierścień, hobbit nie był świadomy tego, że właśnie stał się on czwartym powiernikiem Jedynego Pierścienia.

W Środę 11 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery Bilbo w jaskini spotkał stwora zwanego Gollumem. Nie wiedząc zbyt wiele o Gollumie i nie bardzo mu ufając postanowił on grać na czas i zagrać z nim w zagadki. Umowa była taka, że gdy wygra Bilbo Gollum wskaże mu drogę do wyjścia. Natomiast gdy pojedynek wygra Gollum ten zje Bilba.

.

Długa to była gra bo zarówno Bilbo jak i Gollum byli w tym całkiem dobrzy. Dotarli oni jednak do momentu gdy Gollum nie potrafił odpowiedzieć na pytanie Bilba. Zgodnie z wcześniejszą umową Gollum musiał pokazać Bilbowi wyjście. Jednak Gollum powiedział, że najpierw musi coś wsiąść. Gdy hobbit usłyszał monolog Golluma szybko się domyślił, że ten coś zgubił a był to właśnie ten pierścień, który Bilbo znalazł. Bilbo postanowił uciec przed Gollumem. Przypadek sprawił, że Gollum doprowadził nieświadomie Bilba do wyjścia. Natomiast Bilbo z mamrotania Golluma zrozumiał, że pierścień, który znalazł daje moc niewidzialności. Wyjaśniło to dlaczego Gollum nie zauważył Bilba, który podążał za nim krok w krok. Mimo że hobbit miał przewagę niewidzialności darował on życie Gollumowi co jak się później okazuje miało ogromny wpływ na bieg historii.

Kolejna część wyprawy wcale nie jest lepsza jak to powiedział Tolkien kompania wpadła z patelni w ogień. Po trzech dniach więzienia przez gobliny kompani udało się uciec. Jednak w czwartek 11 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wpadła ona w zasadzkę okrutnych wargów. Pocieszeniem jednak jest fakt, że tego samego dnia Bilbo został ocalony przez Orły, które w piątek 12 sierpnia 2941 Trzeciej Ery zabrały go do Carrock w górnym biegu rzeki Anduiny, po czym przyjaźnie się pożegnały.

Mroczna puszcza…

Z tamtego miejsca kompania poprowadzona przez Gandalfa ruszyła do domu Beorna gdzie spędziła dwa dni, po czym wyruszyła ku Mrocznej Puszczy. Po czterech dniach marszu w czwartek 18 sierpnia 2941 Trzeciej Ery wszyscy dotarli do Mrocznej Puszczy. Kolejno po dziesięciu dniach, czyli w niedzielę 28 sierpnia 2941 Trzeciej Ery Bilbo dotarł do zaczarowanego strumienia. W Poniedziałek 4 Września 2942 Trzeciej Ery dochodzi do najwaleczniejszego czynu Bilba, którym chełpił się on przez lata. Gdy kompanie zaatakowały pająki to nie kto inny jak Bilbo wszystkich uratował. Nie dojść, że uwolnił on towarzyszy z pajęczych kokonów to jeszcze pozabijał on wiele pająków. Tego dnia Bilbo sztylet, który służył mu za miecz nazwał żądłem.

Od tego momentu Bilbo jakby, nabrał większej pewności siebie i coraz aktywniej zaczął brać udział w wyprawie bardziej się angażując. Kolejno gdy w czwartek 8 Września cała kompania została pojmana przez elfów Bilbo szybko założył pierścień i niezauważony podążał za elfami.

Dotarłszy do królestwa leśnych elfów Bilbo długo pałętał się po zawiłych korytarzach królestwa wreszcie udało mu się odnaleźć uwięzionych krasnoludów. Bilbo obmyślił plan, dzięki któremu udało się krasnoludom uciec.

.

Po ucieczce dokładnie w środę 22 Września w urodziny Bilba cała kompania dotarła do Esgaroth, w którym Bilbo zatrzymał się aż do czwartku 6 października 2941 Trzeciej Ery, po czym wyruszył w dalszą drogę. We wtorek 12 października 2941 Trzeciej Ery dotarł on do Samotnej Góry.

Po dotarciu do samotnej góry przyszła pora na odnalezienie tajemnych drzwi. Kompania długo nie mogła nic znaleźć i gdy morale opadały a krasnoludy chciały zrezygnować Bilbo Baggins był najbardziej zawzięty. Wreszcie jego zawziętość się opłaciła i to właśnie Bilbo odnalazł tajemne drzwi.

Odnalezienie drzwi przyniosło nową nadzieję kompani i jednocześnie było największą zmorą hobbita. Bilbo jako włamywacz miał wejść do góry na zwiady. Hobbit wykonał swoje zadanie i odnalazł smoka, z którym wdał się w dialog. Bilbo sprytnie wywijał się od zdradzenia Smaugowi kim jest co wzbudziło w Smaugu jeszcze większą ciekawość i chęć kontynuacji rozmowy. Bilbowi przy użyciu pierścienia udało się wywinąć Smaugowi i wrócić do kompani.

Międzyczasie Bilbo wielokrotnie chodził na zwiady i podczas jednej z takich wypraw odnalazł arcyklejnot. Arcyklejnot, który był największym pożądaniem Thorina. Intuicja Bilba kazała mu nie zdradzać tego faktu. Bilbo wziął klejnot i go schował nie mówiąc o tym nikomu.

Gdy zabito Smauga a wieść o tym rozprzestrzeniła się po całym Śródziemiu pod górą zaczęli zbierać się wszyscy, którzy rościli sobie prawo do bogactw znalezionych w górze. Zawzięty Thorin nie chciał iść na żadną ugodę i tutaj znowu Bilbo idzie na ratunek.

Bitwa Pięciu Armii i wszystko po…

Bilbo czujący zbliżającą się wojnę zachował znaleziony arcyklejnot, wymknął się z Góry i przekazał go Thranduilowi aby, ten użył go w negocjacjach z Thorinem. Mimo to, że i tak doszło, do bitwy której Bilbo tak bardzo chciał uniknąć to dzięki temu szlachetnemu czynowi został on mianowany przez Thranduila przyjacielem elfów. Niestety jednak mimo czynu Bilba do Bitwy i tak doszło jednak potoczyła się ona zupełnie inaczej niż przewidywano. Krasnoludy pojednały się z ludźmi i elfami i razem przeciwstawiły się orką. Bilbo nie miał żadnego wkładu w rozwój bitwy gdyż od razu założył pierścień i znikł.

W 2942 roku Trzeciej Ery Bilbo wrócił z pierścieniem do Shire. Ze względu na rozwój wydarzeń nie otrzymał on obiecanej części skarbu a jedynie dwie szkatułki jedną przepełnioną złotem drugą srebrem. Okazało się, że przez ten czas Bilbo został uznany za zmarłego i w dniu jego powrotu akurat rozpoczęła się licytacja jego majątku. Większość otrzymanego złota i srebra Bilbo wydał na odkupienie swoich własnych rzeczy. Ponadto hobbit stracił szacunek, którym tak bardzo się cieszył ale za to zyskał przyjaźń elfów. Po powrocie z wyprawy Bilbo mieszkał w Bag End przez około kolejnych 60 lat. Przez ten czas Bilbo przechowywał bezpiecznie pierścień.

W 3001 roku Trzeciej Ery Bilbo zdecydował się opuścić Shire i na stałe osiąść w domu Elronda. Hobbit w swoją przedostatnią podróż do Rivendell wybrał się podczas swojej urodzinowej imprezy po prostu znikając w jej trakcie przy użyciu pierścienia. Zanim opuścił on Shire zostawił cały swój dobytek wraz z pierścieniem Frodowi.

Bilbo przez około 20 lat mieszkał w Rivendell gdzie prowadził spokojne życie pisząc poezje i pamiętniki ze swej podróży. Po zniszczeniu pierścienia w wieku 131 lat Bilbo wraz z Frodo opuścił Rivendell i wybrał się do Nieśmiertelnych Krain gdzie mieszkał do końca swoich dni.

Ciekawostki

Najpopularniejszym nieporozumieniem w przygodach Bilba jest to jak Bilbo uratował kompanie z rąk trolli rzekomo ,,grając na zwłokę”. Jest to zdeformowany wątek użyty jedynie w filmie gdyż kompanie Thorina tak naprawdę uratował Gandalf, a nie Bilbo.

Postać Bilba Bagginsa w ekranizacjach Petera Jacksona odegrało aż czterech aktorów.

Martin Freeman odegrał role młodego Bilba Bagginsa jednak wcześniejszymi kandydatami Petera Jacksona bylli miedzy innymi Daniel Radcliffe, Shia LaBeouf, James McAvoy, Erryn Arkin oraz Tobey Maquire.

Peter Jackson podczas kręcenia trylogii Hobbita wymyślił zbiorcze określenie dla wszystkich krasnoludów. Brzmiało ono Little Bastard co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Małe Gnojki.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor