Dwalin

Dwalin

Dwalin urodził się jako syn Fundina. Dwalin to młodszy brat Balina oraz kuzyn Thorina II Dębowej Tarczy, Óina i Glóina.

Rasa

Krasnolud

Charakter

W wielu notatkach J.R.R. Tolkien ukazuje bliską relację pomiędzy Dwalinem a jego bratem Balinem. Ta bliskość jest tłumaczona tym, że wspólne doświadczenia takie jak np. Bitwa w dolinie Azanulbizar (w języku elfów Nanduhirion) bardzo ich zbliżyły do siebie. Natomiast w filmach Petera Jacksona Dwalin jest typem jak to powiedział sam Peter Jackson. ,,Twardego zawodnika”.

Wygląd zewnętrzny

Dwalin był błękitno brodym o jasno błyszczących oczach krasnoludem. Gdy odwiedził on Bilba Bagginsa miał na sobie odświętny ciemnozielony płaszcz z kapturem przepasany złotym pasem. Gdy pierwszego dnia wyprawy Bilbo Baggins uświadomił sobie, że nie wziął dosłownie nic na tak daleką wyprawę Dwalin użyczył mu swojego zapasowego płaszcza. Płaszcz również był ciemnozielony. Sugeruje to, że zazwyczaj nosił się w ciemnozielonych barwach. Dwalin podczas spotkania u Bilba Bagginsa miał przy sobie wiolonczele.

Życiorys

Przed wyprawą…

Dwalin w 2799 walczył w Bitwie w dolinie Azanulbizar (w języku elfów Nanduhirion). Natomiast w 2841 roku Dwalin wziął udział w pierwszej wyprawie, której celem było odzyskanie Ereboru, której przywódcą był Thrain II. Wyprawa okazała się klęską. Podczas jednego z postojów Thrain II zaginął. Uczestnicy wyprawy przez jakiś czas z nadzieją czekali na powrót swojego króla jednak ten nigdy nie powrócił. Dwalin powrócił do koloni w górach błękitnych.

Wyprawa przed odczytaniem run na mapie…

Według najnowszych informacji odwzorowując linie czasu wyprawy kompani Thorina II Dębowej Tarczy w Środę 27 kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 29 Kwietnia) Dwalin jako pierwszy zjawił się na potajemnym spotkaniu zorganizowanym przez czarodzieja Gandalfa w norce hobbita Bilba Bagginsa w Shire. Tego dnia oficjalnie został on członkiem kompani, z którą następnego dnia w Czwartek 28 Kwietnia 2941 Trzeciej Ery (a nie 30 Kwietnia) o godzinie jedenastej wyruszył do Ereboru w celu pokonania smoka Smauga Złotego i odzyskania królestwa krasnoludów z Rodu Durina. Natomiast wieczorem 7 czerwca 2941 Trzeciej Ery Dwalin dotarł do Rivendell gdzie mimo złych stosunków pomiędzy elfami a krasnoludami wraz z całą kompanią otrzymał on wsparcie Elronda. Cała kompania w ciągu około dwóch tygodni spędzonych w Rivendell się zregenerowała i odpoczęła.

Wyprawa po odczytaniu run na mapie…

21 czerwca 2941 Trzeciej Ery opuścił on Rivendell i wyruszył w dalszą drogę ku Samotnej Górze.

W poniedziałek 8 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wraz z resztą kompani został zaskoczony przez wojnę dwóch burz, którą udało mu się przetrwać. Niestety jednak tego samego dnia cała kompania została pojmana przez gobliny. Kolejna część wyprawy wcale nie jest lepsza jak to powiedział Tolkien kompania wpadła z patelni w ogień. Po trzech dniach więzienia przez gobliny kompani udało się uciec. Jednak w czwartek 11 Sierpnia 2941 Trzeciej Ery wpadła ona w zasadzkę okrutnych wargów. Pocieszeniem jednak jest fakt, że tego samego dnia Dwalin został ocalony przez Orły. Orły w piątek 12 sierpnia 2941 Trzeciej Ery zabrały go do Carrock w górnym biegu rzeki Anduiny, po czym przyjaźnie się pożegnały.

Mroczna puszcza…

Z tamtego miejsca kompania poprowadzona przez Gandalfa ruszyła do domu Beorna. Spędziła tam dwa dni, po czym wyruszyła ku Mrocznej Puszczy. Po czterech dniach marszu w czwartek 18 sierpnia 2491 Trzeciej Ery wszyscy dotarli do Mrocznej Puszczy. Kolejno po dziesięciu dniach, czyli w niedzielę 28 sierpnia 2941 Trzeciej Ery Dwalin dotarł do zaczarowanego strumienia. Następnie w czwartek 8 września 2491 Trzeciej Ery został złapany przez elfów i zabrany do ich królestwa gdzie więziono go przez ponad dwa tygodnie. Dzięki pomysłowi Bilba udało mu się uciec jednak Dwalin wraz ze swym bratem najbardziej ucierpiał podczas tej ucieczki. Po ucieczce z królestwa elfów w środę 21 września 2941 Trzeciej Ery dotarł on do Esgaroth, w którym zatrzymał się aż do czwartku 6 października 2491 Trzeciej Ery, po czym wyruszył w dalszą drogę. We wtorek 12 października 2491 Trzeciej Ery dotarł do Samotnej Góry.

Bitwa Pięciu Armii i wszystko po…

Dalsza część linii czasu wyprawy nie jest sprecyzowana i nie wiadomo ile czasu krasnoludy spędziły w Samotnej Górze. Wiadomo jednak, że Dwalin brał udział w Bitwie Pięciu Armii i ją przeżył. Po tym jak wyprawa kompani Thorina II Dębowej Tarczy zakończyła się sukcesem, czyli pokonaniem smoka Smauga Złotego i odzyskaniem królestwa po śmierci Thorina II Dębowej Tarczy osiedlił się w Ereborze którego władcą został Dáin Żelazna Stopa. Dwalin mieszkał tam do końca swoich dni.

Ciekawostki

Peter Jackson podczas kręcenia trylogii Hobbita wymyślił zbiorcze określenie dla wszystkich krasnoludów. Brzmiało ono Little Bastard co w przetłumaczeniu na język polski znaczy Małe Gnojki.

Podczas zwycięskiej szarży krasnoludów u bram Morii, Dwalin i Balin biegną tuż za plecami Thorina. W kolejnym ujęciu nie ma po nich śladu.

Dodatkowo proszę pomóż nam zadbać o dziedzictwo J.R.R Tolkiena. Bądź na bieżąco i wesprzyj middleearthgeek.com przekazując darowiznę. Nie zapomnij również dołączyć do The Tolkien Society i pomóc nam szerzyć Tolkienologię na całym świecie.

*Przekazując darowiznę wyrażasz zgodę na udostępnienie twojego imienia i nazwiska w podziękowaniach dla darczyńców jeśli nie życzysz sobie tego i chcesz wykorzystać pseudonim proszę napisz do nas na contact@middleearthgeek.com > Privacy Policy

Poznań Sosnowiec Katowice Peter Jackson Tolkien Śródziemie Wiki Fandom

Zawartość strony jest chroniona prawem autorskim, które przysługuje autorowi:
Anna❤️Eldameldor