Granica i cień: Psychologiczny portret Bagginsów
Dzisiaj ciekawostka, jaką znalazłam w dwunastym tomie Historii Śródziemia. Dotyczy ona przypadku Border-line w Rodzie Bagginsów. Co prawda w Historii Śródziemia mamy o tym zaledwie jedno zdanie, ale muszę przyznać, że ta teoria zainspirowała mnie do zrobienia researchu i zgłębienia tematu.
Żyłka Tuków
J.R.R. Tolkien uważał, że Bilbo Baggins ma w sobie tzw. żyłkę Tuków. Miała ona polegać na tym, że grzeczni, powszechnie szanowani Bagginsowie, unikający przygód i wyznający filozofię, że przygody są złe nagle wbrew swej naturze wyruszali w poszukiwaniu przygód.
Przez długi czas rzeczywiście uważano, że to po prostu żyłka Tuków. Jednak w 2002 roku wraz z tym jak choroba border-line zaczęła zyskiwać swoją popularność zaczęto podważać tę teorię.
Czym jest border-line?
Osobowość border-line, czyli tak zwana osobowość z pogranicza lub pograniczne zaburzenie osobowości, to zaburzenie polegające między innymi na niestabilności nastroju, zaburzeniach tożsamości oraz poczuciu niespełnienia i pustki. Dysfunkcja ta charakteryzuje się przewagą uczuć negatywnych, lękiem przed odrzuceniem i porzuceniem oraz rozczarowaniem, nieumiejętnością budowania stabilnych relacji z innymi ludźmi, szczególnie relacji intymnych oraz niespójnym wizerunkiem własnego “ja”. – Medonet.pl
Dlaczego możliwe, że żyłka Tuków to border-line?
Może zacznijmy od tego, że nie każdy hobbit mający w sobie krew Tuków wyruszał w poszukiwaniu przygód. Zdarzało się to, co jakieś pokolenie co automatycznie daje do zrozumienia, że nie każdy to dziedziczył podobnie jak w przypadku border-line które mimo, że jest chorobą dziedziczną to nie każdy ją dziedziczy.
Objawy u Bilba
Wszystkie objawy charakteryzujące osobowość border-line możemy znaleźć w Bilbo Bagginsie a są to:
- Niepokój, który Bilbo bardzo często odczuwał.
- Złość, gniew, frustracja, które Bilbo bardzo często okazywał innym w szczególności Gandalfowi podczas rozmów.
- Znudzenie zarówno samym sobą, innymi ludźmi jak i światem. Czyli wszystko to przez co Bilbo zdecydował się wyruszyć w swoją niezwykłą podróż.
- Pod wpływem silnego stresu mogą również występować nieprawdziwe wyobrażenia bądź objawy paranoidalne co Bilbo wielokrotnie pokazał podczas swojej podróży.
- Osobowość borderline to nieumiejętność samodzielnego przezwyciężenia stresu i sytuacji kryzysowych. Zamiast działać, osoba z tym zaburzeniem ma tendencję do “tonięcia” w zniechęceniu, panice i niepokoju. Nie potrafi zebrać myśli i opracować planu wyjścia z sytuacji co tłumaczy, dlaczego Bilbo zazwyczaj swoje ‘plany’ wymyślał na poczekaniu pod wpływem emocji.
- Pacjenci z osobowością border-line odczuwają silny lęk przed odrzuceniem i porzuceniem. Bilbo bardzo liczył się z tym jak postrzegają go inni i przez całe swoje życie był kawalerem co sugeruje, że bał się odrzucenia i miał problemy z nawiązywaniem stałych relacji.
- Skłonność do manipulowania. Chociaż Bilbo był wspaniałym szlachetnym hobbitem to świetnie radził sobie w manipulowaniu czego najlepszym przykładem jest rozmowa z Smaugiem i Gollumem.
- Skłonność do natręctw (tego chyba nie muszę tłumaczyć).
- Zachowania niebezpieczne czy ryzykowne, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu. Niebezpieczne zachowania, jakich podjął się Bilbo mają odzwierciedlać jego odwagę. Jednak gdyby, spojrzeć na to przez pryzmat border-line ma to sens.
Jak więc widać można u Bagginsów dostrzec przejawy boredr-line. Jednak koniecznie trzeba mieć na uwadze, że border-line to stosunkowo ‘młoda’ choroba. Tak więc jeśli Bagginsowie mają do nie tendencję/predyspozycje to J.R.R. Tolkien z całą pewnością umieścił ten wątek nieświadomie, gdyż w czasach J.R.R. Tolkiena border-line nie było znane.
🌿 Jeśli to, co tworzę, porusza Twoje serce i myśli, możesz pomóc mi robić to dalej – regularnie, z pasją i oddaniem.
Wesprzyj moje Studium Śródziemia na Patronite:
Dziękuję, że jesteś częścią tej drogi. ✨
Anna Eldameldor Mokos- Strażniczka światła Ëarendila